Zamknij

Do Polski suną kolejne nawałnice. IMGW: w weekend trąby powietrzne i 3 cm grad

19.06.2020 17:51
Trąba powietrzna
fot. Shutterstock

Burze z gradem w Polsce nie odpuszczają. IMGW ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które będą towarzyszyć nam przez cały weekend. Najniebezpieczniej będzie na wschodzie Polski, możliwe są trąby powietrzne. Zobacz, jak wygląda mapa burzowa Polski.

Gdzie jest burza 19 czerwca? W piątek alertami przed burzami z gradem lub silnym deszczem z burzami objęta jest niemal cała Polska. Przynajmniej częściowo alertem drugiego stopnia objętych jest jedenaście województw. Ostrzeżenia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz we wschodnich powiatach woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, a także zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i południowo-wschodnich woj. lubelskiego.

W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 30 mm do 60 mm, którym towarzyszyć będzie wiatr osiągający 80-90 km/h. Miejscami będzie także padać grad.

Pogoda na weekend. Burze z gradem i trąby powietrzne 

IMGW prognozuje, że z piątku na sobotę czeka nas burzowa noc. - Te burze będą powoli zanikały, ale mimo wszystko mogą dać opad rzędu 30 mm, w porywach prędkość wiatru wyniesie do 80 km/h, burzom może towarzyszyć grad - informuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W sobotę wciąż będzie utrzymywać się wilgotne powietrze, które od dłuższego czasu zalega nad Polską.

To powietrze jest bardzo niestabilne, przynosi bardzo gwałtowne zjawiska meteorologiczne w postaci burz, silnych porywów wiatru, niewykluczone są też trąby powietrzne

- dodał Walijewski. Jak wskazał, burze wystąpią na wschodzie, północy oraz miejscami w centrum kraju.

Zobacz także

Najsilniejszych zjawisk atmosferycznych należy spodziewać się na wschodzie - w województwie podlaskim, lubelskim, a także częściowo na Mazowszu oraz w woj. warmińsko-mazurskim. Opady deszczu wyniosą do 50-60 mm, a porywy wiatru - do 80 lub nawet 90 km/h. Możliwy jest opad gradu o średnicy 2-3 cm.

W niedzielę prognozuje się utrzymanie podobnej pogody. - Wschód kraju wciąż zagrożony jest burzami, niestety te burze wciąż będą dosyć gwałtowne - wskazał hydrolog. W pozostałej części kraju burze są mniej prawdopodobne, na zachodzie spodziewany jest deszcz.

pogoda

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP