Zamknij

Gradobicie spustoszyło miasta. Zaspy lodu i woda niszczyły samochody oraz domy

27.08.2019 14:31
fot. PAP/EPA

Pogoda. Potężne nawałnice nawiedziły środkową część Hiszpanii. W nocy z poniedziałku na wtorek hiszpańska obrona cywilna musiała interweniować ponad 2 tys. razy. Największe straty, według wstępnych szacunków, żywioł spowodował na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek rano prowadzono liczenie strat w kilku środkowych prowincjach Hiszpanii. Zniszczonych jest kilkaset samochodów, a także nisko położonych budynków mieszkalnych oraz sklepów i restauracji, do których wdarła się woda.

Przed południem wciąż nieprzejezdnych było kilkadziesiąt dróg w centrum kraju, w tym kilka tras krajowych. Zostały one zalane wodą bądź zalegają na nich połamane drzewa lub metalowe struktury przydrożnych reklam.

Do wtorkowego popołudnia kilka linii metra w aglomeracji stołecznej było wyłączonych z ruchu z powodu podtopień stacji. Na pozostałych liniach, w tym na połączeniu z centrum miasta do międzynarodowego lotniska Barajas, występują duże opóźnienia.

W Madrycie od wczesnych godzin rannych trwa usuwanie przeszkód z ulic oraz wypompowywanie wody z zalanych garaży, budynków, a także tuneli, m.in. Alfonsa XIII oraz Republiki Dominikany.

Zobacz także

Hiszpania. Gradobicie zasypało ulice 

Największe spustoszenia nocne nawałnice spowodowały na przedmieściach stolicy, głównie w miejscowościach Arganda del Rey, Valdemoro, Pinto oraz w Tielmes, gdzie potężnym wichurom towarzyszyły silne opady gradu.

Zapewnienie o solidarności i pomocy przekazał we wtorek gminom doświadczonym przez kataklizm premier Hiszpanii Pedro Sanchez oraz szefowa wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso.

RadioZET.pl/PAP