Zamknij

Alert Polskich Łowców Burz: Nadciągają groźne burze z gradem

06.06.2019 09:27
Alert Polskich Łowców Burz: Nadciągają groźne burze z gradem
fot. Shutterstock

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przez groźnymi burzami z gradem, które w czwartek nadciągają nad Polskę. Niebezpieczne zjawiska pogodowe mają wystąpić w zachodniej oraz we wschodniej i północno-wschodniej części Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dla zachodniej części woj. zachodniopomorskiego oraz niemal całego obszaru woj. lubuskiego. Na tym obszarze prognozuje się największe prawdopodobieństwo rozwoju gwałtownych burz.

W tych regionach przed nadciągającym frontem atmosferycznym zaznaczy się silna strefa konwergencji wiatru, w której obrębie mogą rozwinąć się komórki burzowe i klastry wielokomórkowe przynoszące przede wszystkim bardzo intensywne opady deszczu. Opady te mogą miejscami prowadzić do podtopień i zalań.

POLSCY ŁOWCY BURZ

Burzom mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy do 2 cm oraz silne porywy wiatru o prędkości dochodzącej do 90 km/h.

Gwałtowne burze mogą pojawić się również w niektórych regionach wschodniej części Polski, gdzie wydany został pierwszy stopień zagrożenia. Tam spodziewany jest rozwój pojedynczych, rozproszonych komórek burzowych lub słabo zorganizowanych burz wielokomórkowych. Burze mogą przynosić ulewne opady deszczu, grad (o średnicy 2 cm) i silne porywy wiatru.

Mapa burzowa Polski. Gdzie jest burza? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, burzami z gradem oraz przed upałem dla niemal całego kraju. 

Zobacz także

W czwartek upału i towarzyszących mu burz z gradem należy się spodziewać w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Burze z gradem (ale przy niższej temperaturze) pojawią się w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim, a burze bez gradu w woj. mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i opolskim.

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz/IMGW