Zamknij

Burze wracają do Polski. Łowcy Burz: opady gradu do 5 cm

10.06.2019 12:09
Burze wracają do Polski. Łowcy Burz: opady gradu do 5 cm
fot. Shutterstock

Radar burz. Polscy Łowcy Burz ostrzegają w poniedziałek przed silnymi burzami z gradem. Niebezpiecznym zjawiskom atmosferycznym mają towarzyszyć silne opady deszczu i mocny wiatr. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Upał w Polsce nie odpuszcza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 13 województw. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie.

Alert drugiego stopnia wydano w poniedziałek przed południem dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Zobacz także

W dzień temperatura maksymalna może wzrastać tam nawet do 33 stopni. W nocy będzie spadać do 20 stopni. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać co najmniej do środy.

Radar burz. Mapa burzowa Polski 

W poniedziałek późnym popołudniem nad Polską zachodnią, a w szczególności północno-zachodnią wraz z wybrzeżem możliwy jest rozwój dość silnych burz superkomórkowych – wynika z najnowszej prognozy konwekcyjnej Polskich Łowców Burz

Burzom mogą towarzyszyć opady gradu do 4-5 cm, wiatr sięgający około 100 km/h oraz silne opady deszczu.

Zobacz także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca natomiast, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.