”Lato stulecia” w lutym. Odnotowano kolejne rekordowe temperatury w Europie

06.02.2020 15:32
Pogoda
fot. Severe Weather Europe

Rekordowo wysokie temperatury powietrza w Europie. Utrzymujące się od soboty w Hiszpanii wysokie temperatury przekroczyły w siedmiu prowincjach kraju rekordowy poziom, a w innych sześciu były najwyższe w ciągu ostatniego stulecia.

10 maja idę na wybory prezydenckie. Chodź ze mną! Dołącz do wydarzenia Radia ZET na Facebooku

Fala upałów w lutym objęła głównie środkową i wschodnią część Hiszpanii. Najwyższą temperaturę zanotowano w Palma de Mallorca na Majorce, gdzie słupki rtęci pokazały w poniedziałek poziom 30,4 stopni Celsjusza.

Nienotowane nigdy wcześniej temperatury zanotowano także między poniedziałkiem a środą w prowincjach Walencja, Barcelona, Segowia, Avila, Cuenca oraz Lugo. Termometry wskazywały tam 21-29,6 stopni.

Od niedzieli zaobserwowano też najwyższe w ciągu ostatniego stulecia temperatury w sześciu innych prowincjach Hiszpanii, głównie na północy, m.in. w La Corunie, Burgos, Salamance oraz w Zamorze.

Zobacz także

Pogoda. Fala upałów w Europie 

Rekordowe temperatury powietrza w Hiszpanii są w ocenie synoptyków efektem kilku nakładających się na siebie czynników meteorologicznych, m.in. słabszego wiatru na początku lutego na Półwyspie Iberyjskim, a także niższego niż zwykle o tej porze roku poziomu zachmurzenia.

Luty rozpoczął się w sposób szalony, od nienotowanych wcześniej temperatur. Są one wyższe niż przeciętne temperatury w ostatnich latach niemal na terenie całego kraju

hiszpański meteorolog Francisco Martin

Odnotował, że rekordowe temperatury objęły głównie prowincje, które pod koniec stycznia najbardziej ucierpiały wskutek sztormu Gloria. Przyniósł on trwające przez ponad tydzień huraganowe wiatry oraz intensywne opady deszczu i śniegu, wskutek których śmierć w Hiszpanii poniosło 14 osób, a 82 zostały ranne.

Według ekspertów rok 2020 może być cieplejszy od minionego roku, który w Hiszpanii należał do szóstego pod względem wysokich temperatur powietrza od 1965 roku.

RadioZET.pl/PAP