Zamknij

Pogoda. Silne burze z gradem, ulewy i wichury. IMGW wydaje ostrzeżenia

08.09.2022 06:52
Parasol
fot. Artur Barbarowski/East News

Pogoda w czwartek będzie niebezpieczna. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ponadto synoptycy prognozują opady deszczu, miejscami bardzo intensywne. W kolejnych dniach spodziewane jest ochłodzenie.

W czwartek 8 września czeka nas załamanie pogody. Od zachodu Polska zaczyna dostawać się w zasięg zatoki związanej z cyklonem Peggy znad Wysp Brytyjskich oraz towarzyszących jej frontów atmosferycznych. Dziś jedynym regionem bez prognozowanych opadów deszczu jest północno-wschodnia część kraju. 

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia

Gwałtowne burze, którym towarzyszyć będą ulewy, silne porywy wiatru, a lokalnie również grad, wystąpią na zachodzie i południu Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla sześciu województw:

  • zachodniopomorskiego (zachodnie powiaty),
  • lubuskiego,
  • wielkopolskiego (zachodnie powiaty),
  • dolnośląskiego,
  • opolskiego,
  • śląskiego (zachodnie powiaty).

Pogoda na dziś - czwartek 8 września

W czwartek temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, ok. 23 w centrum, do 26 stopni na południowym zachodzie. Wiatr, podobnie jak w środę, będzie umiarkowany, na Pomorzu okresami porywisty. 

W nocy z czwartku na piątek spodziewane jest duże zachmurzenie. – Przelotne opady deszczu miejscami będą silne. Na Pomorzu Zachodnim przez część centralną kraju aż po Podkarpacie może spaść do 30 mm deszczu. Na południowym zachodzie i południu wystąpią burze z porywistym wiatrem i lokalnie z gradem – powiedziała synoptyk IMGW Dorota Pacocha. Temperatura minimalna wyniesie od 7 stopni na północnym wschodzie do 14 stopni na południowym zachodzie.

W kolejnych dniach burze oraz strefa opadów deszczu będą przemieszczały się stopniowo w głąb kraju. W piątek najsilniejsze opady wystąpią na wschodzie i północnym wschodzie. Duże zachmurzenie spowoduje, że temperatura w tych regionach nie wzrośnie w ciągu dnia powyżej 12-14 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju temperatura będzie oscylowała w granicach 18-23 stopni. Weekend będzie pochmurny i deszczowy, z temperaturą od 21-23 stopni na północy do 13-15 stopni na południu. 

RadioZET.pl/IMGW/PAP

C