Zamknij

Pogoda. Spadł pierwszy śnieg w Polsce. Kamery zarejestrowały biały puch

12.09.2022 10:46
Śnieg w Tatrach
fot. lookcam.pl

Na najwyższych szczytach Tatr w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł śnieg. Przyprószone białym puchem szczyty były widoczne z Zakopanego podczas porannych przejaśnień. Na Łomnicy termometry wskazały sześć stopni mrozu, a porywy wiatru przekraczały tam 100 km/h.

Pierwszy śnieg w Polsce ma spaść w listopadzie - wynika z długoterminowej, eksperymentalnej prognozy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Warto jednak dodać, że na szczytach gór biały puch zawsze pojawia się wcześniej, bo już we wrześniu. Tak było i tym razem. 

Spadł pierwszy śnieg w Polsce. Kamery zarejestrowały biały puch

Śnieg pojawił się bowiem w nocy z niedzieli na poniedziałek w Tatrach na wysokości powyżej 2500 m n. p. m. Przyprószone puchem szczyty były widoczne z Zakopanego podczas porannych przejaśnień. Na Łomnicy termometry wskazały sześć stopni mrozu, a porywy wiatru przekraczały tam 100 km/h.

- W kalendarzu wciąż mamy lato, lecz za oknem coraz niższe temperatury. Śnieg pojawił się co prawda bardzo wysoko, ale przypomniał nam o wyciągnięciu cieplejszych ubrań z szafy - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Biały puch zarejestrowały również kamery. To zrzut ekranu ze strony internetowej lookcam.pl - platformy gromadzącej ujęcia z kamer z różnych części Polski.

Tatry
fot. lookcam.pl

Wybierając się w wyższe partie gór trzeba odpowiednio się ubrać. Ciepła kurtka, czapka, rękawiczki, ocieplane spodnie to już obowiązkowy ubiór turysty o tej porze roku. Do plecaka warto też spakować latarkę czołową, ponieważ dzień jest coraz krótszy. W góry warto też zabrać termos z gorącą herbatką.

W godzinach porannych na tatrzańskich szlakach należy spodziewać się przymrozków, które po północnej stronie, w miejscach zacienionych, mogą się utrzymywać cały dzień. Szczególną ostrożność należy zachować przy ciekach wodnych, gdzie mogą pojawić się oblodzenia. Warto na górską wyprawę zabrać raczki turystyczne, które w razie oblodzenia mogą poprawić komfort wędrówki.

RadioZET.pl/PAP

C