Zamknij

Pogoda. Syberyjskie mrozy w Tatrach. Temperatura odczuwalna to minus 63 stopnie

12.02.2021 12:08

Pogoda w Tatrach jest wyjątkowo niebezpieczna. Do minus 25 stopni Celsjusza spadła w nocy z 11 na 12 lutego temperatura na Kasprowym Wierchu. Według słowackich służb meteorologicznych odczuwalna temperatura wynosiła nawet minus 63 stopnie. 

Zima w Tatrach
fot. Albin Marciniak/East News

Pogoda w Polsce jest wciąż mroźna. Temperatura w nocy z 12 na 13 lutego znów spadnie do ponad minus 20 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w dolinach Karpackich. Minus 15 stopni pokażą termometry na północnym wschodzie. W centrum kraju IMGW prognozuje minus 12 stopni Celsjusza. W weekend spodziewane jest przejściowe ocieplenie, ale już w poniedziałek 15 lutego wrócą silniejsze mrozy - zapowiada synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda. Temperatura odczuwalna w Tatrach to minus 63 stopnie

Mrozy zagrażające ludzkiemu życiu panują w Tatrach. Do minus 25 stopni Celsjusza spadła w nocy z 11 na 12 lutego temperatura na Kasprowym Wierchu. Wrażenie zimna potęgował silny wiatr wiejący ze średnią prędkością 40 km/h, dlatego tzw. odczuwalna temperatura na szczycie wynosiła minus 36 stopni – przekazał dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW.

Jednak według Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego odczuwalna temperatura w Tatrach była wyższa i wynosiła minus 63 stopnie. Informację tę potwierdził portal tatromaniak.pl. 

Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają: "Planując wycieczkę po tatrzańskich szlakach, należy mieć na uwadze, że panuje bardzo silny mróz. Na większości szlaków temperatura spadła poniżej minus 20 stopni Celsjusza".

Przebieg szlaków turystycznych powyżej górnej granicy lasu jest w wielu miejscach niewidoczny, ponieważ są one pozawiewane. W niektórych miejscach utworzyły się głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest silny wiatr. W Tatrach, powyżej wysokości 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Minionej doby z wychłodzenia zmarły w Polsce dwie osoby - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 listopada ubiegłego roku Komenda Główna Policji odnotowała 44 zgony z tego powodu. RCB ostrzega w mediach społecznościowych, że bardzo zimno będzie co najmniej do przyszłego tygodnia. "Uważaj na siebie i zwracaj uwagę na innych. Dzwoń na 112, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Twoja reakcja może uratować komuś życie" - apeluje na Twitterze. 

loader

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl