Zamknij

Polska w przedsionku piekła. Żeby się schłodzić, trzeba jechać do… Hiszpanii

12.06.2019 16:13
Pogoda. W Polsce upał większy niż w Madrycie. W Hiszpanii tylko 25 stopni
fot. Anna Golaszewska/East News/ventusky.com

Pogoda w całym kraju od kilku dni jest niemal afrykańska. Temperatury w cieniu przekraczają 30 stopni Celsjusza. To więcej niż np. w części hiszpańskiej Andaluzji, gdzie właśnie taka temperatura w środku czerwca nie byłaby zaskoczeniem. Tymczasem w Maladze termometry w środę pokazują… 23 kreski. W tym samym czasie w Warszawie mamy już 34 stopnie w cieniu.

Czerwcowe temperatury w wielu miastach biją kolejne rekordy, w szkołach skracane są lekcje, na ulicach działają kurtyny wodne, z kolei w Skierniewicach wody już brakuje. W Krakowie z powodu upałów wydano zakaz postoju dorożek na głównej płycie rynku, a zaprzęgi czekają na turystów schowane w cieniu.

W Warszawie cieplej niż w Madrycie

Ale nie wszędzie jest tak gorąco. W środę rano w stolicy Hiszpanii było tylko 12 stopni Celsjusza. Co ciekawe, na Śnieżce termometry wskazywały wtedy 14 stopni. A przecież w pozostałych regionach Polski było zdecydowanie cieplej. O 8 rano termometry w Warszawie wskazywały już 23 stopnie - dokładnie tyle, ile w Madrycie po południu.

pogoda-madryt
fot. ventusky.com

Warszawa cieplejsza od Hiszpanii

I choć te miasta nie należą akurat do najcieplejszych miejsc Półwyspu Iberyjskiego, nawet w słonecznej Andaluzji na południu Hiszpanii temperatura różni się od tej, która panuje obecnie w Polsce. Tylko w części regionu, np. w Sewilli, termometry faktycznie pokazują – podobnie jak w Polsce – około 30 kresek, ale już w Maladze w najcieplejszym momencie dnia temperatura nie przekroczyła w środę 25 stopni Celsjusza. To o 10 stopni mniej niż w Polsce.

screenshot-www.ventusky.com-2019.06.12-15-56-28
fot. ventusky.com

Pogoda w Polsce jak w Hiszpanii

Skąd tak duża różnica temperatur w Europie? Wszystkiemu winny jest niż, który do zachodniej części kontynentu sprowadza chłodne masy powietrza znad Atlantyku, a do Polski – ciepło znad Afryki.

Temperatury wyrównają się dopiero pod koniec tygodnia, gdy w Polsce upał nieco odpuści.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN Meteo/Ventusky