Pogoda. Zima atakuje na Węgrzech. Budapeszt sparaliżowany po śnieżycy
  • mid-epa08039155
  • mid-epa08038762
  • EN_01404961_0078
  • 3 Zobacz
fot. PAP/EPA/LAJOS SOOS

Chaos po śnieżycy na Węgrzech. Budapeszt kompletnie sparaliżowany

Magdalena Kulej
02.12.2019 17:14
Pogoda. Zima atakuje na Węgrzech. Budapeszt sparaliżowany po śnieżycy
  • mid-epa08039155
  • mid-epa08038762
  • EN_01404961_0078
  • 3 Zobacz
fot. PAP/EPA/LAJOS SOOS

Zima dotarła na Węgry. W trakcie poniedziałkowych śnieżyc stanęły pociągi, część połączeń kolejowych i autobusowych jest opóźniona, a na drogach dochodzi do licznych wypadków. Budapeszt jest dziś kompletnie zasypany. 

Zima już daje o sobie znać w Europie. W poniedziałek śnieżnie było na Węgrzech, gdzie z powodu intensywnych opadów nie jeżdżą pociągi m.in. z dworca Nyugati (Zachodniego) w Budapeszcie do miasta Monor na południowy wschód od węgierskiej stolicy.

Na dworcu Nyugati nie zdążono zakończyć przed początkiem opadów planowej konserwacji jednej ze zwrotnic, w związku z czym nie odchodzą pociągi z trzech peronów. Z tego powodu na linii m.in. do Vacu, Szobu czy Debreczyna trzeba się liczyć z opóźnieniami rzędu 60-80 minut. Znacznie wydłużył się też czas podróży autobusem zastępczym na trasie Budapeszt-Hatvan, gdzie od kilku miesięcy linia kolejowa jest w remoncie. Powodem są wypadki drogowe, które spowolniły m.in. ruch na autostradzie M3.

Zobacz także

Z powodu opadów śniegu z opóźnieniem kursuje też komunikacja publiczna w Budapeszcie, w niektórych miejscach wprowadzono objazdy, a na części przystanków pojazdy się w ogóle nie zatrzymują lub skrócono trasę przejazdu – poinformowało Budapeszteńskie Centrum Transportu (BKK). Według służb informacji drogowej Utinform drogi w całym kraju są śliskie. W zachodniej i południowej części Węgier powierzchnia dróg jest mokra z powodu opadów deszczu ze śniegiem, a na północy, wschodzie i w centrum po opadach śniegu drogi są pokryte mokrym śniegiem.

mid-epa08039154

Budapeszt w śniegu

‧ fot. PAP/EPA/LAJOS SOOS

W niektórych miejscach doszło do kolizji i innych wypadków drogowych, w związku z czym trzeba się liczyć z takimi ograniczeniami, jak zamknięcie odcinka drogi lub pasa. Jak podał Utinform, z powodu opadów śniegu oraz dużego ruchu po weekendzie niemal na wszystkich drogach wokół stolicy występują korki.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zima również w Polsce

Fala zimna dociera też do Polski. Choć tak intensywne śnieżyce nie są jeszcze prognozowane, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla dziewięciu województw. 

Po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu zamarzać będzie nawierzchnia dróg i chodników. Temperatura może spaść do -4 st. Celsjusza, a przy gruncie nawet do -6 st. Celsjusza.

Zobacz także