Zamknij

Zima zaatakowała w górach. Na Kasprowym Wierchu spadło 33 cm śniegu

06.10.2019 12:45
Morskie Oko
fot. TOPR

W Tatrach warunki turystyczne są typowo zimowe. Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu, jednak opady ustały. Na szczycie temperatura spadła do minus pięciu stopni Celsjusza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w Polsce zmienia swoje oblicze. Do naszego kraju napływa arktyczne powietrze znad Skandynawii i Morza Norweskiego. Synoptycy prognozują spadek temperatur, kolejne opady deszczu ze śniegiem i śniegu w górach. 

Śnieg w Tatrach leży od wysokości około 1500 m n.p.m. W Zakopanem w górnych częściach miasta również pojawiła się śladowa ilość śniegu. Na wysokogórskich szlakach częściowo występują oblodzenia.

"Tatry w niedzielę są w ogóle niewidoczne z Zakopanego, ponieważ spowija je niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie" – ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego

Pogoda również nie sprzyja pieszym wędrówkom w Beskidach. Jest chłodno i deszczowo. Powyżej 1000 m n.p.m. prószył śnieg. Widoczność jest bardzo ograniczona. Na Pilsku i Babiej Górze sięga ona zaledwie 30 m. Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego zaapelowali do turystów o rozwagę na szlakach wiodących na szczyt najwyższej góry Beskidów. Szczególną ostrożność należy zachować przy schodzeniu.

GOPR, w razie wypadku, można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP