Zamknij

Prognoza długoterminowa na luty. IMGW: Temperatura może spaść do minus 30 stopni

30.01.2021 18:05
Śnieżyca
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej, w lutym mogą zdarzyć się przynajmniej dwa okresowe napływy chłodnego powietrza. Temperatury nocą mogą spaść poniżej minus 15 stopni, a skrajnie nawet do około minus 30 stopni - powiedział rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

Pogoda długoterminowa na luty 2021 została opracowana przez klimatologów IMGW. Według eksperymentalnej prognozy w pewnym momencie lutego napływ chłodnego powietrza może spowodować spadek temperatury do minus 28 stopni Celsjusza - przekazał synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Jak jednak stwierdził, takie spadki temperatury - jeśli w ogóle się pojawią - będą tylko chwilowe.

- Trzeba bardzo mocno pamiętać, że te wartości wynikają z wyliczeń z 26 stycznia, a te zmieniają się z dnia na dzień - powiedział Walijewski. Zaznacza jednocześnie, że według wszystkich modeli nadchodzący miesiąc będzie chłodniejszym okresem.

Esr1COLXUAcBxCC
fot. IMGW

- Okresowe napływy chłodnego powietrza mogą się zdarzyć. Takie okresy - według prognozy - mogą być przynajmniej dwa. Te temperatury faktycznie mogą spadać - szczególnie w nocy - do minus 20 stopni, skrajnie do minus 30 stopni Celsjusza - powiedział synoptyk. Wskazał również, że bardziej prawdopodobne są spadki do minus 15 stopni. 

Pogoda na luty. Opady śniegu w granicach normy

W lutym należy spodziewać się opadów, ale będą one raczej w granicach normy. W większości kraju będą opady w granicach 20 - 45 mm, przy czym w północnej części kraju opadów może być więcej. Biorąc pod uwagę prognozowane temperatury będą to najprawdopodobniej opady śniegu - wynika z prognozy IMGW.

- Jeżeli ktoś już schował ciepłe kurtki i ciepłe buty głęboko do szafy, powinien się do nich ponownie uśmiechnąć, bo zima może jeszcze dać o sobie znać - powiedział Walijewski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza. Jednak występowanie i utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym w naszej strefie klimatycznej, nie powinno nikogo dziwić.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP

C