Zamknij

Prognoza pogody na wiosnę 2022. IMGW pokazał modele na marzec, kwiecień, maj i czerwiec

10.02.2022 12:42

Jaka będzie wiosna 2022 w Polsce? IMGW opracował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na marzec, kwiecień, maj i czerwiec. Według przewidywań synoptyków średnia miesięczna temperatura i suma opadów może oscylować powyżej normy. 

Mapa pogodowa, marzec 2022
fot. fanipogody.pl

Wiosna 2022 rozpocznie się 21 marca. Jaka pogoda czeka nas w ciągu nadchodzących czterech miesięcy? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykorzystując dwa autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes opracowali eksperymentalną długoterminową prognozę na marzec, kwiecień, maj i czerwiec.

Jaka będzie pogoda w marcu?

Na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północnym wschodzie prawdopodobna średnia miesięczna powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy.

tab_1
fot.

IMGW

Pogoda w kwietniu. Będzie zdecydowanie cieplej

W kwietniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południowym wschodzie możliwa suma opadów poniżej normy wieloletniej.

IMGW
fot.

IMGW

Jaka będzie pogoda w maju? Więcej opadów w całej Polsce

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północnym zachodzie możliwa suma w normie.

podsumowanie_2022_05_small
fot.

IMGW

Długoterminowa prognoza pogody - czerwiec 2022

W czerwcu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych we wschodniej części kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej, a w zachodniej części w normie.

IMGW
fot.

IMGW

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"? 

Jak tłumaczy IMGW, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się, biorąc pod uwagę normę wieloletnią z okresu obejmującego lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę bądź sumę opadów "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

  • powyżej normy - można zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "w normie" oraz "poniżej normy"),
  • w normie - można przewidywać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020,
  • poniżej normy - można uznać, że miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "powyżej normy" oraz "w normie").
loader

RadioZET.pl/IMGW