Zamknij

Zerwane dachy, lawiny błotne i trąby powietrzne. Tajfun Hagibis pustoszy Japonię

12.10.2019 17:35
Tajfun Hagibis pustoszy Japonię. Lawiny błotne, trąby powietrzne. Są ofiary
5 Zobacz galerię
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Potężny tajfun Hagibis sieje zniszczenie w Japonii. Wichura zrywa dachy budynków, miejscami poziom wody sięga kilku metrów, odwoływane są loty, rannych jest już wiele osób, a co najmniej dwie nie żyją.

Tajfun Hagibis dotarł do Japonii w sobotę i przemieszcza się w głąb lądu. Już teraz mówi się, że to najpotężniejszy tego typu żywioł od 60 lat. Nie żyją już dwie osoby, a co najmniej 77 jest rannych. W sobotę nakaz ewakuacji obowiązuje 800 tysięcy gospodarstw. Agencja Reutera przekazała, że ewakuacja dotyczy około 6 milionów osób.

Zobacz też: Kwalifikacje do GP Japonii odwołane z powodu szalejącego tajfunu Hagibis

Prędkość wiatru przekracza 200 kilometrów na godzinę. Hagibis jest teraz odpowiednikiem huraganu piątej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) wydała ostrzeżenia dla 12 prefektur, w tym dla Tokio.

Ale groźny jest nie tylko wiatr. W prefekturze Gunma po lawinie błotnej zawaliły się dwa domy. Jedna osoba nie żyje, trwają poszukiwania zaginionych. Ostrzeżenia przed ulewami  i wysokimi falami wydał premier Shinzo Abe.