Zamknij

Tajfun Kammuri pustoszy Filipiny. Krajobraz zniszczeń jest dramatyczny

03.12.2019 13:35
Tajfun Kammuri pustoszy Filipiny. Krajobraz zniszczeń jest dramatyczny
4 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/BASILIO SEPE HANDOUT

Tajfun Kammuri uderzył w Filipiny. Żywioł, nazywany również tajfunem Tisoy, niesie ze sobą porywisty wiatr i potężne ulewy. Zniszczenia są ogromne. Wiatr zrywał dachy i linie energetyczne. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Tajfun Kammuri dotarł do wybrzeża Filipin w poniedziałek. Żywioł był wówczas klasyfikowany jako huragan trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr rozpędzał się w porywach do 240 kilometrów na godzinę.

Ale zagrożeniem jest nie tylko wiatr, ale i obfity deszcz. W kilkudziesięciu prowincjach wydano alerty przed osunięciami ziemi i powodziami. Najpoważniejsza sytuacja jest obecnie na wyspie Luzon., gdzie spodziewane są opady rzędu 150-300 litrów wody na metr kwadratowy, a miejscami nawet 500 l/mkw.

Ewakuacja na Filipinach zaczęła się w niedzielę i objęła pół miliona osób. Zamknięto lotnisko w Manili, a niemal 500 lotów zostało odwołanych. Wiadomo już, że tajfun Kammuri doprowadził do śmierci co najmniej jednej osoby.

Tajfun Kammuri a igrzyska

Na ścieżce tajfunu znajdują się m.in. ośrodki sportowe w Clark, Subic i stolicy kraju, Manili, w których w przyszłym tygodniu rywalizować mają uczestnicy rozgrywanych co dwa lata Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej. "Plan awaryjny obejmuje opóźnienie zawodów lub ich całkowite odwołanie" - powiedział Ramon Suzara, dyrektor wykonawczy komitetu organizacyjnego Igrzysk. Wyjaśnił, że w przypadku bardzo złej pogody harmonogram zawodów halowych być może nie zostanie zmieniony pod warunkiem, że tajfun nie odetnie zasilania energią elektryczną.