Obserwuj w Google News

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. ”Prawdopodobnie przeszła trąba powietrzna”

1 min. czytania
05.09.2020 18:34
Zareaguj Reakcja

Trąba powietrzna w miejscowości Deksyty oraz Weskajmy na Warmii i Mazurach. Huraganowy wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Służby nie informują o osobach poszkodowanych. 

Trąba powietrzna
fot. Shutterstock

Na Warmii i Mazurach przeszła prawdopodobnie trąba powietrzna - poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. Po godzinie 14 straż pożarna otrzymała pierwsze zgłoszenie o skutkach wichury, która towarzyszyła opadom deszczu.

W miejscowości Deksyty w gminie Górowo Iławeckie żywioł uszkodził 5 budynków mieszkalnych i 5 budynków gospodarczych. Dwa budynki uszkodzone zostały także w sąsiedniej miejscowości Weskajmy. Silny wiatr zerwał całkowicie dachy albo częściowo uszkodził. 

W akcji usuwania skutków wichury uczestniczy 50 strażaków, którzy zabezpieczają dachy, układając plandeki. Strażacy usuwają powalone drzewa i połamane konary. Słuzby współpracują z zakładem energetycznym przy usuwaniu awarii linii energetycznych. W obu miejscowościach nie ma prądu. Na miejscu są przedstawiciele lokalnego samorządu. 

Gdzie jest burza 5 września? Alert RCB znów działa

Burze z gradem możliwe będą wieczorem w województwach opolskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim, a także we wschodniej i południowej części województwa warmińsko-mazurskiego i w powiatach w północnej części województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. IMGW ogłosił tam w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia.

RCB przypomina o zachowaniu takich zasad bezpieczeństwa, jak unikanie otwartych przestrzeni, zabezpieczanie drzwi i okien oraz przedmiotów na balkonach i parapetach.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia. Co oznacza? 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl