Zamknij

Ostrzeżenia IMGW dla większości województw. Marznący deszcz i gęsta mgła

03.12.2022 14:14

Dla północnej, środkowej i południowo-wschodniej Polski IMGW wydało alerty meteo. Ostrzeżenia I stopnia dotyczą marznących opadów oraz gęstą mgłą.

Zima
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał w sobotę alerty pogodowe dla większości obszaru kraju. Ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu wprowadzono w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz części woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego.

"Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź" - napisano w komunikacie IMGW. Ponadto wprowadzono alerty I stopnia przed gęstą mgłą w części woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. "Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 50 m do 200 m" - doprecyzowali synoptycy.

Alerty meteo IMGW. Marznące opady i gęsta mgła

Sobota, jak przekazał synoptyk IMGW, temperaturowo będzie podobna do piątku. - Choć na południu powinno być trochę cieplej. Tam do 4 stopni na plusie. Nadal Suwalszczyzna będzie biegunem zimna. Tam do -3 stopnia Celsjusza – powiedział PAP Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz IMGW.

Dodał, że wciąż spodziewane są w kraju opady różnego rodzaju. - Na północy i zachodzie będzie to raczej śnieg. Natomiast na pozostałym obszarze kraju także deszcz, mżawka, łącznie z opadami marznącymi, szczególnie tam, gdzie temperatura w ciągu dnia będzie oscylować w okolicy zera – przekazał synoptyk IMGW.

Dodał, że tych lokalnych marznących opadów można spodziewać się w rejonach wschodnich, w części centralnych i północnych. Tam nadal "kiepskie warunki na drogach". Noc z soboty na niedzielę ma być trochę cieplejsza od poprzedniej. - Nie będzie już takich mrozów na północnym wschodzie, maksymalnie do -3 stopni Celsjusza. Natomiast lokalnie na zachodzie i południu już do 1 stopnia na plusie – przekazał Folwarski.

Nadal spodziewane są opady, od tych śniegu po deszcz, mżawkę, lokalnie będą to marznące opady. Na drogach więc wciąż trudne warunki do jazdy. Chwilami może silniej powiać na południu i południowym wschodzie oraz na Wybrzeżu. Na pozostałym obszarze wiatr będzie słaby, z kierunków wschodnich, z dominacją południowo-wschodniego

W kolejnych dniach nadal Polska ma być podzielona na chłodną północ z opadami śniegu i śniegu z deszczem oraz cieplejsze południe z deszczem.

loader

RadioZET.pl/PAP - Inga Domurat