Obserwuj w Google News

Atak zimy w Polsce. Miejscami spadło 30 cm śniegu, tysiące domów bez prądu

2 min. czytania
03.12.2023 10:53
Zareaguj Reakcja

Kilometrowe korki na drogach, wielogodzinne opóźnienia pociągów, zamknięte lotniska i sparaliżowana komunikacja miejska - tak wyglądała w sobotę sytuacja na południu Polski, spowodowana intensywnymi opadami śniegu. Sprawdziły się prognozy i ostrzeżenia wydane przez IMGW, w ciągu dnia spadło kilkadziesiąt cm śniegu. W niedzielę sytuacja już się poprawia, chociaż miejscami na drogach zalega nawet 30 cm warstwa śniegu, a w woj. podkarpackim wciąż 8 tys. domów nie ma prądu.

Opady śniegu
fot. MAREK LASYK/REPORTER, Facebook/Nowy Spotted Kamienna Góra

Pogoda również w niedzielę przyniesie opady śniegu, ale już nie tak intensywne. Tylko na Pomorzu i na Wybrzeżu obowiązują jeszcze ostrzeżenia IMGW 1. stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Jak jest na południu Polski, gdzie w sobotę sytuacja była najtrudniejsza? Reporter Radia ZET Przemek Taranek relacjonuje, że jest dużo lepiej. - Pada jeszcze lekki śnieg, ale opady w ciągu dnia mają zanikać - wszystkie drogi krajowe w Małopolsce i na Śląsku są przejezdne, nawierzchnia na większości z nich jest czarna i mokra, gorzej wyglądają drogi wojewódzkie - na nich zalega jeszcze sporo błota pośniegowego - mówi reporter Radia ZET.

Redakcja poleca

Pogoda. Intensywne opady śniegu już tylko na Pomorzu i Wybrzeżu

Dodaje, że w Krakowie udało się przywrócić działanie komunikacji miejskiej, ale nadal część linii autobusowych ma zmienione trasy, normalnie pracują już lotniska w Krakowie Balicach i Pyrzowicach. W sobotę samoloty były opóźnione, niektóre były kierowane do Wrocławia.

W niektórych regionach policja ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach. Policjanci na Mazowszu apelują, aby zwolnić i zachować bezpieczną odległość od innych samochodów.

Pojawiają się też skargi na drogowców. "Śnieg sypie a pług przejeżdża raz dziennie. Zdjęcia z dziś, godz. 6.00. Na drodze około 30 cm śniegu. I nie, to nie łąka, tak wygląda 'asfaltowa' droga w gminie Marciszów" - napisał w niedzielę na profilu Nowy Spotted Kamienna Góra na Dolnym Śląsku jeden z mieszkańców.

"Tak wygląda chodnik na Konopnickiej. Zamiast odśnieżyć to śnieg z drogi zgarnęli na chodnik" - czytamy na profilu Spotted: Sędziszów Małopolski.

Z kolei na Podkarpaciu bez prądu jest nadal około 8 tys. gospodarstw domowych, najwięcej w okolicach Krosna i Sanoka. Strażacy interweniowali tam w ciągu ostatniej doby ponad 180 razy.

atak zimy
8 Zobacz galerię
fot. PAP/Grzegorz Momot

Źródło: Radio ZET/PAP