Podwójne uderzenie zimy. Czeka nas ogromna zmiana w pogodzie

02.03.2023 11:10

Zima znów zaatakuje. Do Polski nadciągają obfite opady śniegu i silny mróz. Temperatury mogą spaść do minus 18 stopni. – Cieplej zrobi się dopiero w połowie marca – przewiduje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Zima
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Marzec przywitał nas pięknym słońcem i temperaturami na plusie. Według najnowszych prognoz synoptyków prawdopodobieństwo, że taka pogoda utrzyma się dłużej, jest znikome. Już w weekend możemy spodziewać się kolejnego uderzenia zimy

Prognoza pogody na marzec. Idą mrozy i śnieżyce

– Modele pogodowe bardzo się rozjeżdżają. Niektóre pokazują, że mniej więcej za tydzień, będą straszne mrozy, nawet minus dwadzieścia kilka stopni Celsjusza. Jednak ja za bardzo w to nie wierzę. Ochłodzenie tak, ale raczej nie takie mocne – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Zwraca uwagę, że inne modele nie pokazują tak niskich wartości. – Powietrze arktyczne może do nas dotrzeć, ale temperatury będą się kształtować na poziomie ok. minus 10 stopni. Na takie temperatury powinni przygotować się mieszkańcy północnej Polski, natomiast na obszarach podgórskich poniżej 10, a nawet gdzieniegdzie minus 18 stopni – dodaje.

W najbliższy weekend (4-5 marca) mogą się pojawić śnieżyce. – Pierwsze opady wystąpią już w sobotę. Popada również w niedzielę, a nawet w poniedziałek. Kolejny weekend również zapowiada się z epizodami śnieżnymi – mówi Walijewski.

Pogoda długoterminowa. Kiedy zrobi się ciepło?

Z długoterminowych prognoz pogody na marzec wynika, że na ocieplenie trzeba poczekać do połowy miesiąca. – Około 14 marca jest duża szansa nawet na wartości dwucyfrowe na termometrach – przewiduje rzecznik Instytutu. – Jednym słowem w marcu jak w garncu – dodaje.

RadioZET.pl/IMGW/PAP