Obserwuj w Google News

Pogoda. Dziś atak zimy, nawet 30 cm śniegu. IMGW ogłosił dwa rodzaje ostrzeżeń

2 min. czytania
19.01.2023 07:43
Zareaguj Reakcja

W czwartek zima wraca do Polski. Niemal w całym kraju przy niskich temperaturach wystąpią śnieżyce i opady deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie może spaść nawet 30 cm śniegu. Synoptycy IMGW wydali na 19 stycznia ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed niebezpieczną pogodą.

Atak zimy w Polsce
fot. Shuttestock

Pogoda w czwartek 19 stycznia i przez następne kilka dni pokaże swoje śnieżne i mroźne oblicze. Według prognoz synoptyków  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej kulminacja ataku zimy czeka nas w sobotę. – Strefa opadów śniegu przejdzie praktycznie przez cały kraj, ze wschodu na zachód – powiedziała Anna Woźniak.

Prognoza pogody na dziś

Temperatura maksymalna wyniesie dziś od minus 2 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich, do 3 na wschodzie kraju i 4 stopni nad morzem. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W nocy z czwartku na piątek temperatura spadnie do minus 5 stopni Celsjusza na zachodzie i około zera na wschodzie. W rejonach podgórskich termometry mogą wskazać minus 7 stopni. W górach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Lokalnie pojawią się mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

Redakcja poleca

Ostrzeżenia IMGW na czwartek 19 stycznia - śnieżyce i marznące opady

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu wydał dla dwóch województw IMGW. Alerty obowiązują na terenie:

  • Małopolski, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
  • Podkarpacia, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 20 do 30 centymetrów. Ostrzeżenia wygasną w piątek o godzinie 2.

Oglądaj

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed śnieżycami (przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 cm) zostały wydane w województwach:

  • podkarpackim, we wszystkich powiatach poza tymi objętymi alertami drugiego stopnia oraz powiatem lubaczowskim;
  • małopolskim, w powiatach: proszowickim, krakowskim, Kraków, wadowickim, myślenickim, wielickim, suskim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim, Tarnów i dąbrowskim;
  • śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;
  • świętokrzyskim, w powiatach: opatowskim, sandomierskim, staszowskim, buskim i kazimierskim;
  • lubelskim, w powiatach: kraśnickim, janowskim i biłgorajskim.

RadioZET.pl/PAP