Pogoda. Fala mrozów uderza w Polskę. Nawet -22 stopnie, są alerty IMGW

06.02.2023 08:21

Siarczyste mrozy zadomowią się w Polsce. W poniedziałek, za sprawą wyżu Elisabeth, szczególnie nad wschodnią część kraju będzie napływać arktyczne powietrze. Synoptycy IMGW ostrzegają przed spadkiem temperatury powietrza do nawet minus 22 stopni Celsjusza. Obowiązują alerty pierwszego stopnia.

Mapa pogodowa Polski
fot. ventusky.com

Pogoda w Polsce jest kształtowana wyż Elisabeth z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. "Nadchodzący tydzień to według modelu WRF-GFS Medium całodobowy mróz na południu i wschodzie kraju. Noce i poranki z większym mrozem. Od piątku lekkie, stopniowe ocieplenie. Koniec tygodnia z mieszanką opadów deszczu i śniegu. Później z dnia na dzień coraz cieplej" – informuje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Silne mrozy w Polsce. Prognoza pogody na dziś

– Po ustąpieniu porannych mgieł, na północy i południowym wschodzie spodziewane są przelotne, słabe opady śniegu (do 1-2 cm). Na Wybrzeżu może spaść deszcz ze śniegiem – powiedziała synoptyk Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju będą utrzymywały się temperatury ujemnie. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od minus 5 stopni Celsjusza w okolicach Przemyśla, około minus 1 w centrum i na północnym wschodzie, do około zera na zachodzie i plus 3 stopni nad morzem.

W nocy z poniedziałku na wtorek chwyci tęgi mróz. Najchłodniej – około minus 10 stopni Celsjusza – będzie w pasie od Górnego Śląska przez Małopolskę, woj. świętokrzyskie po lubelskie oraz w miejscach rozpogodzeń na Pomorzu. Najcieplej w nocy będzie nad samym morzem – od minus jednego do zera na Helu. W centrum prognozowane jest około minus 5 stopni, na północnym wschodzie minus 3-4 stopnie.

W rejonach podgórskich Karpat lokalnie temperatura może spaść do minus 22 stopni. Zimno będzie także w obszarach podgórskich Sudetów, gdzie temperatura minimalna może wynieść minus 15 stopni.

IMGW wydał ostrzeżenia przed mrozem

W związku z wystąpieniem silnego mrozu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Alerty obowiązują w województwach:

  • śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim;
  • małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, nowosądeckim, limanowskim;
  • dolnośląskim, w powiatach: karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim.

W Małopolsce i na Śląsku ostrzeżenia ważne będą do godziny 10 w sobotę. W woj. dolnośląskim alerty wygasną o godzinie 9 we wtorek. Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrażać życiu.

RadioZET.pl/IMGW/PAP