Zamknij

To będzie szok termiczny. Zbliża się gwałtowna zmiana w pogodzie

24.01.2023 11:44

IMGW przewiduje, że stosunkowo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Niestety, aktualne prognozy długoterminowe pokazują, że po ociepleniu wróci mroźna zima. Na przełomie stycznia i lutego możliwe są śnieżyce, a na początku nadchodzącego miesiąca niemal w całej Polsce chwyci mróz.

Pogoda
fot. WXCHARTS/Sytuacja pogodowa w Polsce 30 stycznia

Pogoda znów przyniesie mróz i śnieżyce. Zanim nastąpi powrót zimy, czeka nas jeszcze względnie ciepły tydzień. - Do czwartku Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Rosji, a od piątku dostanie się w zasięg kolejnego wyżu, znad Atlantyku - poinformował na początku tygodnia IMGW-PIB.

Instytut dodał, że pozostaniemy w "dość ciepłym powietrzu polarnym morskim z pochmurną pogodą". Do końca tygodnia temperatura powinna mieścić się w przedziale od 0 do 5 stopni Celsjusza. Będzie pochmurno, a miejscami możliwe są opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Pogoda. Powrót zimy w lutym, będzie mróz

Pogoda pogorszy się na przełomie stycznia i lutego. Według portalu Fani Pogody możemy spodziewać się burz śnieżnych. Warto w tych dniach śledzić komunikaty IMGW. 

Ponadto portal przewiduje, że jeszcze w tym miesiącu miejscami chwyci siarczysty mróz. “Blisko wschodnich granic Polski mróz w drugiej połowie ostatniej dekady stycznia sięgał będzie nawet -15 do -18 stopni Celsjusza" - czytamy w prognozie Michała Kołodziejczyka z portalu Fani Pogody.

Temperatura 7 lutego według modelu GFS
fot. WXCHARTS/Temperatura 7 lutego według modelu GFS

Natomiast z modelu GFS wynika, że 5 lutego w całej Polsce z wyjątkiem Pomorza chwyci kilkustopniowy mróz. Jeszcze chłodniej ma być 7 lutego. Tego dnia na krańcach południowych spodziewany jest nawet kilkunastostopniowy mróz.

RadioZET.pl/PAP/Fani Pogody