Obserwuj w Google News

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Takie są przewidywania synoptyków

2 min. czytania
05.12.2023 19:28
Zareaguj Reakcja

Przed nami Boże Narodzenie, a co za tym idzie gorączka zakupów, rodzinne spotkania i prezenty. Rodzą się jednak pytania dotyczące pogody na święta - zwłaszcza że od początku grudnia za oknami panuje zima. Synoptycy nie mają jednak dobrych wiadomości. Długoterminowe prognozy pogody sugerują, że w tym roku nie możemy liczyć na "białe święta"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia
fot. Beata Zawrzel/REPORTER, IMGW-PiB

Pogoda, wraz z początkiem grudnia, przyniosła nam prawdziwie zimową aurę. Za oknami dominuje śnieżna biel, a słupki rtęci utrzymują się poniżej zera. Przed nami jednak okres Bożego Narodzenia, który nieodzownie kojarzy się właśnie ze śniegiem. Rodzi się więc pytanie: Jaka będzie pogoda na święta? Wstępny zarys odpowiedzi daje nam długoterminowa prognoza pogody

ZOBACZ TAKŻE:  Uderzenie ciepła w grudniu. Jest data. Na mapach pogodowych czerwień

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia

Niestety, synoptycy nie mają dobrych wieści dla osób, które liczyły na "białe święta". Podobnie jak w ostatnich latach czeka nas tzw. odwilż bożonarodzeniowa. Już od 10 grudnia termometry zaczną pokazywać dodatnie temperatury. To oznacza, że otaczający nas obecnie śnieg najpewniej stopnieje. Według szacunków Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych na powrót zimy możemy liczyć dopiero w drugim tygodniu stycznia. 

temperatura
fot.

Białe Boże Narodzenie? Prognoza pogody na święta nie jest optymistyczna

Przyglądając się mapom, które obrazują przewidywane średnie temperatury maksymalne w najbliższych tygodniach widzimy, że te będą się utrzymywać na poziomie od 1 do nawet 5  stopni Celsjusza. Jedynie na wschodzie i obszarach górskich mogą one spadać poniżej zera. Szanse na "białe święta" są więc niewielkie. 

srednia-temp-maks
fot.

IMGW opublikowały też mapy, na których widać prognozowaną średnią ilość opadów na przełomie 2023 i 2024 roku. Wynika z nich, że przed nami bardzo wilgotny okres. Niestety, z nieba nie spadnie więc biały puch, a krople deszczu. W wielu miejscach norma opadów zostanie przekroczona nawet dwukrotnie.

mapa-opady
fot.

Wnioski są więc proste - zima odpuści jeszcze przed połową grudnia, a co za tym idzie, pogoda na święta będzie podobna do tej, jaką znamy z kilku ostatnich lat. Nie można jednak zapomnieć, że długoterminowe prognozy pogody zawsze są obarczone ryzykiem błędu.

Źródło: Radio ZET/IMGW

Nie przegap