Zamknij

Kilka województw zagrożonych. Niepokojąca prognoza IMGW

25.11.2022 12:19

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. - To będą bardzo trudne warunki dla pieszych i kierowców - ostrzegł w rozmowie z Wirtualną Polską Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB. Prognozowane są także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą na północy. To jednak nie wszystko.

Śnieżyca
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda, która w ostatnich dniach przyniosła opady śniegu i mróz, niebawem się zmieni. Według IMGW ocieplenie nadejdzie już w najbliższą środę. Niestety w piątek oraz w weekend aura nie dopisze.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed marznącymi opadami wydano już dla województw: 

  • śląskiego (tylko dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego i Bielska Białej),
  • małopolskiego (tylko dla powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego i Nowego Sącza),
  • podkarpackiego (tylko dla powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego i Krosna).

Ostrzeżenia obowiązują do godz. 8 w sobotę, a prawdopodobieństwo wystąpienia tych zagrożeń oceniono na 70 proc. Wcześniej Instytut prognozował wydanie podobnych ostrzeżeń dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Prognoza jest aktualna do godz. 7.30 w sobotę.

Prognoza ostrzeżeń IMGW dla kilku województw

Śnieg ma utrzymać się na drogach i chodnikach przez weekend. - To będą bardzo trudne warunki dla pieszych i kierowców - ostrzegł w rozmowie z Wirtualną Polską Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB. Pocieszeniem jest natomiast to, że noce nie będą już tak chłodne. 

Ponadto Instytut spodziewa się, że w północnej Polsce może wystąpić gęsta mgła. Prognoza ostrzeżeń pierwszego stopnia obowiązuje dla woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego od godz. 7.30 w sobotę do godz. 7.30 w niedzielę. 

IMGW ostrzega również, że w obszarze zlewni Pilicy i Zbiornika Sulejów w woj. świętokrzyskim możliwe jest wezbranie wody i przekroczenie stanów ostrzegawczych. Prognoza ostrzeżenia hydrologicznego drugiego stopnia jest aktualna od godz. 6 w piątek do godz. 6 w niedzielę.

loader

RadioZET.pl/IMGW/Wirtualna Polska