Potężne uderzenie chłodu. Czeka nas załamanie pogody w Polsce

PAP
01.02.2023 06:46

Do Polski wraca zima. - Obfite opady śniegu i siarczysty mróz już od piątku. W górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet o kilkanaście centymetrów. Nocą temperatury spadną do minus 15 - zapowiada synoptyk z IMGW Dorota Pacocha.

Pogoda
fot. WXCHARTS/Zestawienie anomalia temperatury 1 i 9 lutego

Pogoda w styczniu przyniosła łagodną zimę, ale według synoptyków na początku lutego czeka nas obniżenie temperatury i obfite opady śniegu. - Na wschodzie i południu Polski będzie padał śnieg. Obfitych opadów należy się spodziewać w górach. Tam przyrost pokrywy śnieżnej nawet o kilkanaście centymetrów - mówi PAP synoptyk i dodaje, że dzięki temu znacznie poprawią się warunki do uprawiania sportów zimowych. 

- Poza tym również we wschodniej i południowej części kraju, z wyłączeniem obszarów podgórskich, również popada. Nowa pokrywa śnieżna nie będzie tak spektakularna, ale przybędzie kilka, a nawet miejscami kilkanaście centymetrów - dodaje synoptyk.

Pogoda. W lutym wraca zima, będzie śnieg i mrozy

Śnieg w górach się utrzyma, bo prognozowane są niskie temperatury. W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę w obszarach podgórskich i w górach może się pojawić na termometrach nawet minus 15 stopni Celsjusza. 
 
- Jednak w głębi kraju takich temperatur się nie spodziewamy. W nocy będzie na lekkim minusie. Najniżej ok. minus 6 na południu - wyjaśnia Dorota Pacocha. 
 
- Natomiast w północno-zachodniej połowie kraju temperatury w ciągu dodatnie, albo na lekkim plusie, albo w okolicach zera. Będzie padał deszcz, ewentualnie deszcz ze śniegiem, z pokrywy śnieżnej niestety nici - podsumowuje Pacocha.

Pogoda w środę

W środę dla całej Polski prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu, z tym, że w zachodniej, północno-zachodniej części kraju więcej spadnie deszczu i deszczu ze śniegiem. 

Jak podaje synoptyk IMGW Anna Woźniak, temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na wschodzie do 6 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. - W rejonach podgórskich może być ok. minus 1 stopnia - zaznacza Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW. W nocy ze środy na czwartek nadal dużo chmur, tylko lokalnie na północnym wschodzie mogą się pojawiać przejaśnienia. 

RadioZET.pl/PAP