,

"Rozprzestrzenia się szybciej". Niedzielski potwierdza kolejne zakażenia Krakenem

31.01.2023 17:22

W Polsce potwierdzono dotąd siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu, popularnie zwanym Krakenem – przekazał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski
fot. Michal Zebrowski/East News

Mamy pierwsze siedem przypadków wariantu XBB.1.5 koronawirusa, czyli popularnego Krakena. Na dziś COVID-19 nie stanowi jednak dla Polski zagrożenia – nawet w wersji XBB.1.5. – powiedział Wirtualnej Polsce Adam Niedzielski.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kraken - jakie objawy daje nowy wariant koronawirusa?

Zapewnił, że resort monitoruje sytuację epidemiczną w państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością tego wariantu, a mowa szczególnie o Wielkiej Brytanii i USA. - Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy" – dodał.

Szef MZ przyznał, że kraken rozprzestrzenia się szybciej niż inne subwarianty Omikronu, ale w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu choroby. - I to dla nas najważniejsza informacja, choć oczywiście nieustannie odbywają się spotkania sztabu w ministerstwie, dotyczące przebiegu sezonu infekcyjnego i kraken jest obecny w naszej dyskusji – zaznaczył. - O COVID-19 wcale nie zapominamy, ale mierzymy się z innymi wyzwaniami – stwierdził minister.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska

Logo radiozet Dzieje się