Wiadomo, kiedy ocieplenie. Synoptyk podał datę. Pogoda długoterminowa na marzec

09.03.2023 10:16

Wiosna kalendarzowa zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią ocieplenie. Synoptyk Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że ciepło zrobi się jeszcze przed 21 marca. – Jednak zanim się to stanie, czeka nas dużo dynamicznych ekscesów pogodowych ze śniegiem, a nawet burzami – mówi Grzegorz Walijewski.

Mapa pogodowa
fot. wxcharts.com

Pogoda w marcu zmienia się jak w kalejdoskopie. Okresy typowo zimowe są przeplatane falami ocieplenia. Najnowsze modele pogodowe przewidują, że na prawdziwie wiosenną aurę możemy liczyć w drugiej połowie marca.

Pogoda długoterminowa na marzec

Jak pisaliśmy na RadioZET.pl, jednodniowy powiew wiosny odczują w piątek 10 marca mieszkańcy południowej Polski. Termometry wskażą tam od 12 do nawet 18 stopni Celsjusza. Ciepło będzie również w najbliższy wtorek (14 marca). Temperatura wzrośnie do ponad 10 stopni.

– Jednak początek wiosennej aury prognozujemy dopiero w okolicach 17 marca. Wówczas do Polski ma napłynąć cieplejsze powietrze. Na termometrach początkowo zobaczymy wartości dziesięciostopniowe, a później nawet piętnasto- i szesnastostopniowe – przewiduje rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

Początek kalendarzowej wiosny 2023

Wyjaśnia, że ważne jest to, iż nie tylko temperatury maksymalne będą dodatnie, ale także minimalne. – Po 18 marca w całym kraju wartości temperatur w nocy powinny być dodanie. Im bliżej 21 marca, czyli początku kalendarzowej wiosny, tym termometry wskażą nocą wyższe wartości – nawet ok. 7 stopni – mówi.

Zgodnie z długoterminową prognozą IMGW od 16, a później 17 i 18 marca wraz z wyższymi temperaturami będzie więcej słońca. – Około 21 marca niestety spodziewane są opady w całej zachodniej Polsce – dodaje.

– Jednak zanim przyjdzie wiosna, przed nami dużo dynamicznych ekscesów pogodowych. W weekend będzie deszcz, deszcz ze śniegiem, zrobi się wietrznie, a nawet zagrzmi, szczególnie w południowej części kraju – przestrzega Walijewski.

RadioZET.pl/PAP