Zamknij

Muzeum Piłsudskiego za 200 milionów złotych wciąż jest w budowie [WIDEO]

Redakcja
10.11.2018 10:04
100-lecie niepodległości. Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku wciąż nie zostało zbudowane
fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku/YouTube

Zamiast otwarcia placówki dla zwiedzających, tylko zwieszenie wiechy budowlanej. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nadal nie jest ukończona budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W tle setki milionów złotych oraz kłótnia o kolor betonu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W 2015 roku rozpoczęła się budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Według pierwotnych planów placówka miała być gotowe nie w 2018, ale już niemal rok temu. Opozycja sugeruje, że jego brak to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zdaniem Jerzego Meysztowicza z .Nowoczesnej PiS w ogóle nie poradziło sobie z przygotowaniem obchodów 11 listopada. - Ja przyznam się szczerze, że jestem załamany podejściem do spraw publicznych, które reprezentują niektóry przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości – komentował poseł opozycji.

PiS chce dwóch pomników smoleńskich w Warszawie. A przecież jest ich kilkaset w kraju

Wicepremier Piotr Gliński, którego ministerstwo jest bezpośrednio zaangażowane w budowę muzeum w porannej rozmowie Radia ZET odpierał zarzuty opozycji, która otwarcie mówi o porażce PiS.

- Ktokolwiek, cokolwiek budował wie, że nie ma takich cudów, żeby w ciągu roku zbudować coś za budżet ponad 200 milionów – tłumaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dlaczego w setną rocznicę odzyskania niepodległości nie będziemy mogli zwiedzić muzeum marszałka?

W grudniu zeszłego roku budowę zalała woda.

Zobacz także

Zdaniem ówczesnego wykonawcy musiał on czekać 6 miesięcy, by dyrektor muzeum… wybrał kolor używanego betonu. Brak tej decyzji miał przyczynić się do tego, że budowa zmieniła się w jezioro. - Kłócili się z wykonawcą na placu budowy zamiast tą budowę realizować – przyznał wicepremier Gliński.

Zapytaliśmy przedstawicieli budowanego w Sulejówku muzeum o konflikt na linii dyrektor - wykonawca. Opisywanego kilka miesięcy temu w "Gazecie Wyborczej".

- W treści artykułu, na który się Pan powołuje, jest zawarta informacja o rzeczywistych przyczynach zalania budowy w 2017 roku i opóźnieniach: ponadnormatywne opady deszczu, zalewanie wykopu pod nowy budynek i konieczność odprowadzania nadmiaru wody, oraz osuwanie się gruntu spowodowane nadmiarem wody – stwierdziła Joanna Świeczko, specjalistka do spraw wydarzeń Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Zobacz także

Budynek muzeum ma być gotowy już tym roku, ale w stanie surowym. Nie przeszkadza to jednak, by zorganizować uroczystość… uroczystego zawieszenia wiechy budowalnej. Takie wydarzenie, w Sulejówku, odbyło się w sobotę 10 listopada, na dzień przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teraz otwarcie muzeum dla zwiedzających jest planowane na wiosnę 2019 roku, ale słyszy się także głosy, że może to być raczej rok 2020.

RadioZET.pl/Jan Kwietniewski/PTD