Zamknij

Jest nowa taśma w aferze KNF. Pojawia się wątek tzw. planu Zdzisława

Redakcja
17.11.2018 13:12
Afera KNF. Jest nowe nagranie Leszka Czarneckiego z Komisją Nadzoru Finansowego
fot. Mariusz Gierszewski/Twitter

Roman Giertych, pełnomocnik miliardera Leszka Czarneckiego, ujawnił istnienie kolejnego nagrania z rozmów jego klienta z Komisją Nadzoru Finansowego. Podczas spotkania urzędnicy mieli przedstawić plan przejęcia Getin Banku, którego właścicielem jest Czarnecki, w czym udział miał mieć Zdzisław Sokal, szef Bankowego Fundusz Gwarancyjnego.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

"W poniedziałek złożę w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim (były szef Komisji Nadzoru Finansowego - przyp. red.) i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Marek Chrzanowski wiedział już wówczas, że jego oferta korupcyjna została odrzucona" - napisał Giertych na Facebooku.

Pełnomocnik Czarneckiego dodał, że podczas rozmów doszło do przedstawienia tzw. planu Zdzisława. "Na taśmie słychać i widać (to nagranie video), jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę" - wyjaśnił Giertych.

Zobacz także

Jego zdaniem Zdzisław Sokal - przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w składzie KNF - "brutalnie naciskał na audytora, aby podwyższył wymogi kapitałowe wobec Getin Noble Bank S.A. ,a oni wykorzystując fakt, że takie naciski zostały zrobione przedstawiają z otwartym cynizmem swój zamiar podejmowania takich decyzji, które doprowadzą do tego przejęcia".

"Ciekawostką jest, że Marek Chrzanowski jest tak pewien swego, że zapewnia L. Czarneckiego, że nikt go do końca trzyletniej kadencji nie może odwołać. Nawet premier" - napisał Giertych.

Ocenił, że działania KNF miały doprowadzić do "przejęcia jedynego  dużego prywatnego banku o polskim kapitale".

Giertych złożył w prokuraturze dotąd dwa zawiadomienia w sprawie KNF - w związku z domniemaną ofertą korupcyjną skierowaną przez Chrzanowskiego do Czarneckiego, co ujawniła "Gazeta Wyborcza" z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek dotyczący przestępstwa nadużycia uprawnień.

Zobacz także

W poniedziałek zeznania w katowickiej prokuraturze ma złożyć Leszek Czarnecki.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki szefa KNF został Marcin Pachucki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD