Zamknij

Afera ze zwolnieniami w krakowskiej kurii. Będzie interwencja Bodnara

22.09.2019 15:38
Adam Bodnar
fot. Adam Bodnar/Tadeusz Wypych/Reporter

Będzie interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zwolnień w biurze prasowym krakowskiej Kurii Metropolitalnej - dowiaduje się Radio ZET. To pokłosie afery sprzed kilku dni, gdy krakowska kuria postanowiła zakończyć współpracę z trzema pracownicami.

Adam Bodnar zamierza poprosić kurię o wyjaśnienia, aczkolwiek - jak zaznacza - prywatny podmiot jakim jest kuria - nie musi na taką prośbę odpowiadać. Planuje również wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o ewentualne przeprowadzenie kontroli.

Przypomnijmy - w czwartek zwolnione zostały trzy pracownice biura prasowego Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Dopiero w sobotę na stronie internetowej krakowskiej archidiecezji pojawił się komunikat, w którym kuria wyjaśniła, że zakończono współpracę jedynie z osobami niezamężnymi. 

Zobacz także

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi" - czytamy w komunikacie. 

"Dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej" - dodano. 

Zobacz także

Jedna ze zwolnionych pracownic napisała na Facebooku, że ona i jej zwolniona koleżanka samotnie wychowują adoptowane dzieci. Tworzą też rodziny zastępcze dla innych dzieci. Arcybiskup Marek Jędraszewski znał ich sytuację osobistą. RadioZET.pl/PT