Zamknij

Kraków: 10 tys. dzieci maszerowało w smogu. ''W Paryżu zamyka się szkoły''

Redakcja
19.10.2018 16:47
Smog w Krakowie
fot. Albin Marciniak/East News

Alarm smogowy w Krakowie. O poranku w stolicy Małopolski normy zanieczyszczenia powietrza były przekroczone o 350 procent. Nie przeszkodziło to jednak w zorganizowaniu marszu 10 tysięcy dzieci i młodzieży szkolnej - informuje ''Onet''. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według danych pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w piątek zły stan powietrza zanotowano w Lublinie, Krakowie i w Chorzowie. W stolicy Małopolski ogłoszono I stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza. Normy były przekroczone o 350 procent. 

Władze Krakowa zachęcały mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Z wychodzenia na dwór powinny zrezygnować osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci. Aktywność na dworze do minimum powinny ograniczyć także osoby zdrowe.

Smog w Krakowie 

Jak podaje ''Onet'', małopolskie kuratorium oświaty zorganizowało w piątek przemarsz z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu wzięło udział około 10 tysięcy osób dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Dziennikarze - niestety bezskutecznie, próbowali dopytać małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak, dlaczego mimo prognoz zanieczyszczenia powietrza, nie zdecydowała się odwołać przemarszu. 

Zobacz także

- Przy znacznie lepszej jakości powietrza niż to, którym oddychamy dzisiaj w Krakowie, na przykład w Paryżu zamyka się szkoły, żeby chronić zdrowie dzieci. Podejmuje się też szereg innych kroków. U nas organizuje się marsze dzieci przez miasto. Co mogę dodać - mówi w rozmowie z ''Onetem''  Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Stan powietrza jest określany jako zły, gdy stężenie pyłu zawieszonego PM10 osiąga wartości w przedziale 141-201 mikrogramów na metr sześcienny, zaś stężenie pyłu PM2,5 osiąga wartości 85-121 mikrogramów na metr sześcienny. W przypadku dostatecznego stanu powietrza wartości te wynoszą odpowiednio 101-141 i 61-85 mikrometrów na metr sześcienny.

Pył zawieszony (PM10 i PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie i silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i układu oddechowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Oczyszczacz powietrza - ratunek dla alergików

RadioZET.pl/Onet/PAP/DG