Zamknij

Będzie plac Pawła Adamowicza. Pierwsze miasto uhonorowało zmarłego prezydenta Gdańska

Redakcja
26.02.2019 18:20
Będzie plac Pawła Adamowicza. Pierwsze miasto uhonorowało zmarłego prezydenta Gdańska
fot. archiwum RadioZET.pl

Plac w szczecińskim śródmieściu zostanie nazwany imieniem Pawła Adamowicza. Tak zdecydowali we wtorek miejscy radni. Szczecin jest pierwszym polskim miastem, które w ten sposób uczci pamięć zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Prezydent Paweł Adamowicz był jednym z tych ludzi w naszym państwie, którzy na pewno przejdą do historii, a jego tragiczna śmierć pewnie to jeszcze bardziej uwypukli. Myślę, że w ramach solidarności Gdańska i Szczecina (...) taki gest (...) Gdańskowi i jego prezydentowi się należy" – uzasadniał Paweł Bartnik z klubu Koalicji Obywatelskiej.

Projekt uchwały o nadanie nazwy jednemu z placów w śródmieściu imienia Pawła Adamowicza wnieśli też radni klubu Bezpartyjni. Za uchwałą głosowało 16 radnych, 2 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Zgodnie z decyzją radnych imieniem Pawła Adamowicza zostanie więc nazwany plac będący dotychczas częścią śródmiejskiej alei Papieża Jana Pawła II, położony pomiędzy jej dwoma jezdniami, w pobliżu pl. Lotników.

Zobacz także

Nowi patroni w Szczecinie

Ale Paweł Adamowicz to nie jedyny nowy patron w Szczecinie, bo budowane na zachodzie miasta rondo będzie nosiło imię Jana Olszewskiego. O to wnioskowali radni klubu PiS.

"Krótki okres trwania rządu Jana Olszewskiego był bardzo ważnym etapem w procesie wybijania Polski na niepodległość. Udało się wówczas zapobiec próbom utrzymania statusu kraju jako państwa o ograniczonej suwerenności" – uzasadniał we wtorek podczas sesji rady miasta radny PiS Dariusz Matecki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK