Nielegalne drewno z Ukrainy trafia do Polski [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
03.08.2018 07:28
Drewno z nielegalnej wycinki na Ukrainie trafia do Polski
fot. DmyTo/Shutterstock

Do Unii Europejskiej wjeżdża dziennie 60 pociągów z nielegalnym drewnem z Ukrainy. Jedna piąta z tego trafia do zakładów w Polsce – ustaliło Radio ZET. Sprawę analizuje już Ministerstwo Środowiska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Eksperci brytyjskiej organizacji pozarządowej Earthsight, która przygotowała raport o nielegalnej wycince drewna na Ukrainie, twierdzą, że nielegalne drewno trafia do dwóch wielkich firm przy pomocy firm-słupów, które przejmują je na granicy i wystawiają legalne dokumenty.

Zobacz także

Jak wynika z raportu, trzech największych producentów paneli drewnianych w UE oraz właściciele największej fabryki papieru i drugiej na świecie fabryki tarcicy wykorzystują korupcję związaną z nielegalną wycinką drzew na Ukrainie.

Te firmy mają lub właśnie budują swoje zakłady w Polsce. Ministerstwo Środowiska odpowiedziało Radiu ZET, że zna ten raport i trafił do analizy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Sprawa nie jest prosta, ponieważ jak twierdzą eksperci brytyjskiej organizacji pozarządowej, nielegalne drewno trafia do tych wielkim firm przy pomocy firm słupów, które przejmują je na granicy i wystawiają legalne dokumenty.

Dla przykładu jedna z wielkich firm w Polsce kupuje drewno przez firmę, która mieści się w mieszkaniu nad sklepem w jednej z polskich wsi. Prawo Unii Europejskiej zakazuje importu drewna z nielegalnego źródła.

Zobacz także

Na Ukrainie obowiązuje zakaz eksportu surowego drewna. Jednak co z tego, kiedy większość czołowych urzędników jest skorumpowanych. Przepisy omija się, masowo sprzedając drewno z nielegalnej wycinki jako drewno opałowe.

Eksperci brytyjskiej organizacji pozarządowej Earthsight odkryli ukraińskie drewno nielegalnie przywiezione do Europy Zachodniej w większości sklepów budowlanych w Wielkiej Brytanii i Francji.

Zobacz także

RadioZET.pl/Mariusz Gierszewski/PTD