Burza w sieci po słowach Dudy ws. UE. „Kpi sobie z nas”, „Polexit coraz bliżej”

Redakcja
12.09.2018 15:54
Duda
fot. PAP

„Wyimaginowana wspólnota, z której dla nas niewiele wynika” – takimi słowami określił Unię Europejską Andrzej Duda. Wypowiedź tę odczytano jako krytykę UE, nietrudno się więc dziwić, że spotkała się z mocnymi reakcjami wśród polityków i dziennikarzy.

Przypomnijmy: podczas spotkania z mieszkańcami Leżajska na Podkarpaciu Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikami Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Wygłosił również przemówienie, w którym zawarł mocne sformułowania pod adresem Unii Europejskiej.

Zobacz także

– Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli przekonanie, kiedy będą się kończyły nasze kadencje, że zrobiono w tym czasie wiele rzeczy, że zrealizowano zobowiązania wyborcze, że ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko o swoich sprawach czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika. Wspólnota jest dla nas potrzebna tutaj w Polsce. Nasza. Własna. Skupiona na naszych sprawach, bo one są dla nas najważniejsze. Kiedy one zostaną rozwiązane, będziemy się zajmowali sprawami europejskimi. A na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze. Wierzę w to, że takie jest oczekiwanie większości obywateli w Polsce, zdecydowanej większości – mówił Duda, dodając: - Mamy prawo mieć swoje oczekiwania wobec Europy, która nas zostawiła w 1945 roku na pastwę Rosjan.

„Polexit coraz bliżej”

Jak można się było spodziewać, słowa prezydenta wywołały reakcje wśród polityków opozycji. Niektóre z nich były bardzo ostre.

„Unia Europejska powstała, aby nigdy więcej nie powtórzyć doświadczeń I i II WŚ. I jest w tym skuteczna. Andrzej Duda twierdząc, że niewiele z niej dla Polaków wynika kpi sobie z nas wszystkich” – napisał europarlamentarzysta Paweł Zalewski.

„Miliardy euro, tysiące km dróg, szkoły, oczyszczalnie, mosty, baseny, dopłaty dla rolników. Trzeba być ślepym, by tego nie zauważyć” – ocenił poseł PO Marcin Kierwiński.

„Za słowa godzące w interesy narodowe Andrzej Duda powinien zrzec się urzędu Prezydenta RP w trybie art. 131 Konstytucji” – nawoływał z kolei inny poseł Platformy Krzysztof Brejza.

„Polexit coraz bliżej” – skonstatował natomiast senator i były szef MON Bogdan Klich.

Dziennikarze i sprzyjająca PiS blogerka krytykują Dudę

Gorzkich słów podpartych statystykami Andrzejowi Dudzie nie szczędzili także przedstawiciele mediów:

Co ciekawe, głowę państwa skrytykowała także blogerka Kataryna, dotychczas raczej sympatyzująca z PiS-em (w swoim tweecie nazwała nawet Dudę „moim prezydentem”):

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/Twitter/MP