Zamknij

Nasz News: Nie będzie śledztwa ws. kartki „Nie obsługujemy pacjentów z PiS”

Redakcja
28.03.2018 07:03
Nasz News: Nie będzie śledztwa ws. kartki „Nie obsługujemy pacjentów z PiS”
fot. Facebook

Nie będzie śledztwa w sprawie kartki „Nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie zostało zakupione z dotacji z funduszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” — dowiedziało się Radio ZET. 

Prokuratura odmówiła prowadzenia postępowania, choć domagała się tego w zawiadomieniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Sobecka. Chodzi o kartkę, którą na drzwiach gabinetu wywiesił lekarz z Gdyni.

Jak ustaliło Radio ZET, prokuratorzy nie doszukali się w postępowaniu lekarza znamion przestępstwa. Z jednej strony nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, bo lekarz w zakresie prowadzenia prywatnego gabinetu takim funkcjonariuszem nie jest. Z drugiej — nie doszło też do narażenia pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, ponieważ lekarz nikomu wprost nie odmówił leczenia z uwagi na przynależność partyjną.

Choć śledczy określili działanie lekarza jako „naganne”, to uznali jednocześnie, że nie jest ono zachowaniem przewidzianym przez kodeks karny. Prokuratura ustaliła, że kartka wisiała na drzwiach gabinetu tylko przez chwilę, a lekarz zrobił to po to, by ją sfotografować i umieścić w mediach społecznościowych.

Kartka „Nie obsługujemy pacjentów z PiS” na drzwiach

Lekarz z Gdyni wywiesił na drzwiach swojego gabinetu kartkę: Nie obsługujemy pacjentów z PiS. Wyposażenie gabinetu zostało zakupione z pieniędzy zebranych przez WOŚP. Szef pomorskiej izby lekarskiej Roman Budziński, komentując zachowanie lekarza, powiedział krótko: „Takie segregowanie pacjentów to zawodowa dyskwalifikacja”. 

Lekarz, który wywiesił kartkę na drzwiach gabinetu „nie obsługujemy pacjentów z PiS” na swoim profilu na portalu społecznościowym, tłumaczy, że „miał to być żart na temat klauzuli sumienia i hipokryzji w dyskryminacji WOŚP”. Lekarz stracił już pracę w przychodni, a sprawą zajmuje się Komisja Etyki Lekarskiej. W swoim wpisie na jednym z portali społecznościowych lekarz zalecił wszystkim: „trochę więcej dystansu do rzeczywistości wokół nas”. 

Informacje na bieżąco na radiozet.pl i profilu Radio ZET NEWS na Twitterze.

RadioZET.pl/mba, KM