Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

500 plus dla opiekunów osób niepełnosprawnych już od marca. Ale nie wszędzie

14.02.2019 16:56
xxx wiadomosci

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza 500 plus dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. To realizacja jednej z obietnic prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w jesiennych wyborach samorządowych.

500 plus dla opiekunów osób niepełnosprawnych już od marca. Ale nie wszędzie fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Nie można zapominać, że są wśród nas ludzie słabsi. Chciałbym, żeby nikt w naszym mieście nie czuł się wykluczony, nikt nie czuł się zbędny. Chciałbym, żeby każdy czuł się u siebie” – mówił we wrześniu ubiegłego roku Jacek Majchrowski i zapowiedział, że wprowadzi zasiłek w wysokości 500 zł wypłacany co miesiąc rodzinie opiekującej się osobą niepełnosprawną.

W czwartek, niemal 5 miesięcy po tej zapowiedzi, krakowscy radni niemal jednogłośnie poparli uchwałę w tej sprawie. Tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Świadczenie będzie wypłacane od marca z wyrównaniem za styczeń i luty. „To są osoby, które w tym momencie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, bo nie podejmują zatrudnienia, by opiekować się osobą niepełnosprawną” - wyjaśnia w rozmowie z Radiem ZET Elżbieta Kois-Żurek z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w krakowskim magistracie.

Co więcej, takie osoby nie muszą o świadczenie zabiegać. To urzędnicy powiadomią o przyznaniu zapomogi. Pieniądze będą trafiać miesięcznie do ok. pół tysiąca rodzin, na co Kraków przeznaczy w tym roku mniej więcej trzy miliony złotych.

RadioZET.pl/PT/MK

Oceń