Zamknij

500 plus dla opiekunów osób niepełnosprawnych już od marca. Ale nie wszędzie

Redakcja
14.02.2019 16:56
500 plus dla opiekunów osób niepełnosprawnych już od marca. Ale nie wszędzie
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza 500 plus dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. To realizacja jednej z obietnic prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w jesiennych wyborach samorządowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Nie można zapominać, że są wśród nas ludzie słabsi. Chciałbym, żeby nikt w naszym mieście nie czuł się wykluczony, nikt nie czuł się zbędny. Chciałbym, żeby każdy czuł się u siebie” – mówił we wrześniu ubiegłego roku Jacek Majchrowski i zapowiedział, że wprowadzi zasiłek w wysokości 500 zł wypłacany co miesiąc rodzinie opiekującej się osobą niepełnosprawną.

Zobacz także

W czwartek, niemal 5 miesięcy po tej zapowiedzi, krakowscy radni niemal jednogłośnie poparli uchwałę w tej sprawie. Tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Świadczenie będzie wypłacane od marca z wyrównaniem za styczeń i luty. „To są osoby, które w tym momencie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, bo nie podejmują zatrudnienia, by opiekować się osobą niepełnosprawną” - wyjaśnia w rozmowie z Radiem ZET Elżbieta Kois-Żurek z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w krakowskim magistracie.

Co więcej, takie osoby nie muszą o świadczenie zabiegać. To urzędnicy powiadomią o przyznaniu zapomogi. Pieniądze będą trafiać miesięcznie do ok. pół tysiąca rodzin, na co Kraków przeznaczy w tym roku mniej więcej trzy miliony złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PT/MK