Zamknij

Ksiądz skazany za gwałt w USA został proboszczem w parafii

Redakcja
18.10.2018 19:43
Ksiądz Robert Kramek skazany za gwałt w USA został proboszczem w parafii
fot. ambrozinio/Shutterstock

Ks. Robert Kramek, proboszcz parafii w Orzechowie (woj. warmińsko-mazurskie), został skazany w Stanach Zjednoczonych za napaść seksualną na 17-latce - podał portal OKO.press. Mimo to miejscowi biskupi nie zdecydowali się o sprawie poinformować Stolicy Apostolskiej. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał portal, duchowny w grudniu 2002 roku miał dopuścić się molestowania na 17-latce w New Britain w amerykańskim stanie Connecticut. Ksiądz spotkał się wówczas z dziewczyną, która miesiąc wcześniej padała ofiarą gwałtu.

Z zeznań ofiary wynika, że Kramek najpierw zaczął wypytywać ją o szczegóły traumatycznego przeżycia, a potem przeszedł do obejmowania jej i dotykania w miejscach intymnych. 

Zobacz także

- Miałam, można powiedzieć, retrospekcję… i nie mogłam nic zrobić, mój umysł był gdzie indziej. A kiedy to się skończyło… wróciłam do rzeczywistości i zdałam sobie sprawę, co się stało – opowiadała ofiara księdza miejscowym mediom.

Duchowny śledczym tłumaczył, że molestowanie tłumaczył "jako metodę terapeutyczną zastosowaną na ofierze, aby pomóc jej zapomnieć o złych doświadczeniach napastowania seksualnego w przeszłości". - Chciałem pokazać jej, że stosunek seksualny z mężczyzną może być przyjemny - zeznawał ksiądz.

Mężczyzna został aresztowany w Wigilię 2002 roku za stosunek seksualny z osobą poniżej 18. roku życia oraz przez fakt, że jako duchowny i psychoterapeuta uprawiał seks ze swoją podopieczną, co jest w USA zakazane. 

W 2005 roku Kramek został skazany na 9 miesięcy więzienia, najmniejszy wyrok jaki groził w stanie Connecticut za napaść seksualną drugiego stopnia, zakaz kontaktowania się z ofiarą oraz podobny zakaz z dziećmi i młodzieżą bez nadzoru. Duchowny przyznał się do winy i poszedł na ugodę.

Po odbyciu kary ksiądz wychodzi na wolność i zostaje deportowany do Polski. Jednak informacja o skazaniu Kramka nie zostaje przekazana przez Archidiecezję Warmińską do Stolicy Apostolskiej. 

Zobacz także

"Po zdobyciu informacji w oparciu o rozmowę z ks. Romanem K. i publikacje medialne, z ramienia Archidiecezji Warmińskiej do USA został wysłany delegat ówczesnego Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego w celu zbadania sprawy. Po zapoznaniu się z całą sytuacją i sprawozdaniu delegata, ówczesny Metropolita Warmiński podjął decyzję, że nie ma podstaw, aby sprawę skierować do Kongregacji Nauki Wiary" - wyjaśniła w oświadczeniu archidiecezja. 

Skazanie za napaść seksualną nie przeszkodziły Kramkowi w objęciu przez niego parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orzechowie.

Duchowny w rozmowie z OKO.press tłumaczył, że poszedł na ugodę z rodziną ofiary ze względów finansowych.

- Ja się nie przyznałem, ja przyjąłem ugodę. Gdyby powiedzieli, że miałem stosunek z żyrafą, to też bym się przyznał. Adwokat powiedział mi: Albo się zgodzisz, albo będziesz przez następne kilka lat będziesz czekał na proces. A ja nie miałem pieniędzy - tłumaczył ksiądz.

Zobacz także

RadioZET.pl/OKO.press/PTD