Zamknij

Straszenie „tęczową zarazą” nie pomogło. Polacy chcą związków partnerskich

24.09.2019 12:30
LGBT
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Polacy chcą związków partnerskich – pisze we wtorek „Wyborcza” i publikuje najnowszy sondaż Kantar. A wynika z niego, że ponad połowa Polaków jest „za” prawem par homoseksualnych do zawierania związków partnerskich w Polsce.

Legalizacji homoseksualnych związków partnerskich chce 57 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest tylko 39 proc. Polek i Polaków – to wyniki najnowszego sondażu  Kantar dla „Wyborczej”. „Związki popiera większość kobiet i mężczyzn, najmłodszych, średnich i najstarszych, a także mieszkańców małych i dużych miast (w tych powyżej 500 tys. mieszkańców aż 73 proc.)” – czytamy w „Wyborczej”.

pary-homoseksualne-powinny-miec-w-polsce-prawo-do-zawierania-zwiazkow-partnerskich
fot. Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej"

„Wyborcza” zaznacza, że poglądy Polaków na jednopłciowe związki partnerskie zliberalizowały się pomimo nagonki. Przypomnijmy, że hasło walki z „ideologią LGBT” zaczęło się pojawiać kilka miesięcy temu, kiedy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT. Później mówiło się m.in. o kontrowersyjnym kazaniu arcybiskupa Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie” czy o naklejkach „Strefa wolna od LGBT” wypuszczonych na rynek przez „Gazetę Polską”.

Zobacz także

W międzyczasie przez liczne polskie miasta przechodzą kolejne Marsze Równości i – jak wynika z sondażu Kantar – poparcie dla społeczności LGBT rośnie, bo w porównaniu z poprzednim, kwietniowym badaniem, zwolenników legalizacji związków partnerskich jest o 7 proc. więcej. Czy więc „LGBT to ideologia, która zagraża Polakom”? O to również pytano w sondażu Kantar. Z tym twierdzeniem zgodziło się 39 proc. respondentów, ale aż 56 proc. było przeciw.

Sondaż KANTAR dla „Gazety Wyborczej”, 13-17/09/2019, CATI, próba 1000 osób, reprezentatywna dla populacji 18+.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wyborcza