Zamknij

Rząd zmienia zdanie ws. lotów międzynarodowych. Zakazano rejsów do kilku krajów

17.06.2020 10:27
Loty międzynarodowe z Polski wracają - od kiedy i gdzie można polecieć? Jest Rozporządzenie Rady Ministrów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Po trzech miesiącach przerwy wznowiony zostaje pasażerski międzynarodowy ruch lotniczy - do i z Polski. Początkowo pierwsze loty do naszego kraju na dziś zapowiedziały Wizz Air, Air France i KLM, plany nieco się jednak zmieniły, a to za sprawą opublikowanego we wtorek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ruchu lotniczego. Rząd w ostatniej chwili wprowadził zakaz wykonywania lotów z/do kilku krajów: Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji oraz Portugalii. 

  • Loty międzynarodowe wracają. Od 17 czerwca linie lotnicze mogą wznowić połączenia z Polski
  • Nowe rozporządzenie Rady Ministrów zezwala na loty do Szwajcarii i do państw UE. Wyjątkiem do końca czerwca są jednak loty z/do Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Portugalii i Szwecji. Ten zakaz wprowadzono w ostatniej chwili, choć normalnie prowadzono wcześniej sprzedaż biletów na rejsy do tych krajów
  • W samolotach i na lotniskach obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem

Loty międzynarodowe wracają, ale nie polecimy wszędzie. Faktycznie od północy z wtorku na środę przestał obowiązywać zakaz wykonywania pasażerskich lotów do i z Polski, ale rząd nagle postanowił wprowadzić wyjątki. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym we wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw, obowiązuje zakaz wykonywania lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii. A loty do Wielkiej Brytanii zapowiadał na dziś m.in. Wizz Air.

Zakaz obowiązuje jednak do 30 czerwca. W rozporządzeniu napisano, że zakazu wykonywania lotów "nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej". 

Loty do Portugalii, Wielkiej Brytanii i Szwecji wstrzymane, a dokąd można latać?

Na środę, 17 czerwca swoje pierwsze loty do naszego kraju zadeklarowały Air France i holenderskie linie lotnicze KLM. Samolot Air France w środę wykona rejs między Paryżem a Warszawą.

W pierwszym tygodniu francuska linia zaoferuje sześć lotów z/do naszej stolicy, aby stopniowo zwiększać częstotliwość do siedmiu i dziewięciu lotów tygodniowo. Po 27 lipca pasażerowie będą mieli do dyspozycji 11 lotów w tygodniu na tej trasie

- poinformowała linia. Z kolei 3 lipca 2020 r. przewoźnik planuje zainaugurować nową trasę: Kraków-Paryż, której start wyznaczony na koniec marca nie odbył się z powodu wybuchu pandemii. Z kolei KLM przyleci w środę do Warszawy z Amsterdamu, a 29 czerwca ma wykonać rejs do Krakowa.

W pierwszej połowie lipca powinno też nastąpić wznowienie lotów do/z Gdańska. Na razie nie jest znana data powrotu KLM do Wrocławia. Przewoźnik przekazał, że ze wszystkich trzech miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk) pasażerowie będą mieli do dyspozycji jedno połączenie dziennie do Amsterdamu. Jak czytamy na stronie internetowej Lotniska Chopina, w środę mają się odbyć także rejsy niemieckiej Lufthansy z Frankfurtu i Monachium do Warszawy.

>>  Loty międzynarodowe z Polski. Kiedy Ryanair, LOT i Wizz Air wznowią loty?

Podróże w czasie epidemii COVID-19. Nowe zasady w samolotach i na lotniskach

Pasażerów, linie lotnicze oraz lotniska obowiązują nowe wytyczne zapewniające bezpieczeństwo podróżowania. Chodzi m.in. o noszenie przez pasażera maseczki w trakcie całej jego podróży, zachowywanie dystansu, dezynfekowanie rąk. Podróżnym mierzona jest też temperatura. Dopuszczalna temperatura ciała zezwalająca na lot to 38 stopni Celsjusza.

Linie lotnicze dostosowując się do zasad bezpieczeństwa m.in. uprościły serwis pokładowy i ofertę gastronomiczną tak, aby zminimalizować kontakt między załogą i pasażerami, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich podróżnych. Z samolotów usunięto także prasę i zrezygnowano ze sprzedaży pokładowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/gov.pl

C