Zamknij

Marek Michalak w Radiu ZET: Rzecznik Praw Dziecka nie jest od głaskania rządu, wręcz przeciwnie

Redakcja
24.11.2018 10:33

– Rzecznik nie jest od głaskania rządu, od przymilania się do organu wykonawczego, wręcz przeciwnie – mówił w Radiu ZET Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Jak dodał, doświadczenie i praktyka pracy z dziećmi dużo pomaga w pełnieniu tego urzędu, żeby nie powiedzieć, że jest kluczowa.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Gościem Radia ZET
fot. Radio ZET

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Sejm wybrał Mikołaja Pawlaka na nowego Rzecznika Praw Dziecka, teraz decyzję musi zatwierdzić Senat.

– Ważne jest to, żeby kompetentnie i dobrze wybrać rzecznika, który będzie reprezentował dzieci – podkreślił Michalak. Wokół Pawlaka pojawiły się informacje dotyczącego jego braku doświadczenia w pracy z dziećmi.

Zobacz także

– Patrząc na CV, które zostało przedstawione parlamentowi, wydaje się, że tego punktu ustawowego, ten kandydat niestety nie spełnia – zauważył Michalak. Jak dodał, przy osobie, która reprezentuje siedem milionów polskich obywateli, nie powinno być żadnych niedomówień.

– Jeśli ktokolwiek je zgłasza, to należałoby to wyjaśnić, a nie próbować przegłosować, dlatego że mamy większość. To nie jest dobry kierunek, nie przy rzecznikach. Oni są reprezentantami obywateli. Ci obywatele powinni utożsamiać się ze swoimi rzecznikami – podkreślił w Radiu ZET Marek Michalak.

W rozmowie z Łukaszem Konarskim przyznał, że kandydaturą na Rzecznika Praw Dziecka zaniepokojone są organizacje pozarządowe, protestuje Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Zobacz także

– Rzecznik powinien być przyjmowany z otwartymi ramionami przez środowiska, z którymi będzie musiał współpracować. Jeśli nie będzie mieć oparcia w organizacjach pozarządowych, osobach znaczących dla praw dziecka w kraju i na świecie, to nie będzie mógł działać – zauważył Marek Michalak.

Jego zdaniem często powinien być też w kontrze do organu wykonawczego, jakim jest rząd. – Jeśli nie pokaże od samego początku „pazura rzecznikowskiego”, to będzie problem. Rzecznik nie jest od głaskania rządu, od przymilania się do organu wykonawczego, wręcz przeciwnie. Czasami szuka dziury w całym po to, żeby rzeczywistość dziecięca była lepsza. Musi stać po stronie dzieci – podkreślił w Radiu ZET.

– Szczepienia to dobrodziejstwo naszych czasów, to jest coś, co chroni nasze dzieci przed śmiercią. Jeśli mamy dzisiaj takie możliwości, to odstępowanie od nich jest jawnym szkodzeniem dziecku – mówi w Radiu ZET Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Zwraca on uwagę na efekty działań przeciw szczepionkowych, czego dowodem są ostatnio ujawnione ogniska odry. – Pokazują, że wszystkie głosy specjalistów, medyków nie były „od czapy”. Ostrzegały przed tym, co się może wydarzyć – powiedział Michalak.

W rozmowie z Łukaszem Konarskim przypomniał, że jednym z praw dziecka, oprócz prawa do życia, jest prawo do zdrowia.

– W prawie do zdrowia mieści się prawo do zapobiegania chorobom, do profilaktyki. W sytuacji, jeśli ktoś szkodzi dziecku, a jest to osoba najbliższa, to należy zareagować i robi to sąd rodzinny – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

Nie zgadza się on ze zdaniem antyszczepionkowców, którzy twierdzą, że realizowany w Polsce przymus administracyjny to naruszanie praw dziecka.

– Uważam, że to ochrona dzieci przed osobami, które są nieodpowiedzialne. Podpieram to głosami specjalistów najwyższej klasy. Mam nadzieję, że nowy rzecznik, jako osoba odpowiedzialna, stojąca po stronie dzieci, nie pozwoli na podejmowanie decyzji, które będą szkodzić dzieciom – powiedział w Radiu ZET Marek Michalak.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD