Zamknij

Czy matura zostanie unieważniona? Minister zabrał głos ws. przecieków

08.06.2020 21:52

Matura 2020 z języka polskiego może zostać unieważniona? Takie sugestie pojawiły się w sieci po tym, gdy ujawniono, że mogło dojść do przecieku zadań egzaminacyjnych przed poniedziałkowym testem z języka polskiego. W sprawie wypowiedziało się już Ministerstwo Edukacji Narodowej. Sprawdź też: Matura 2020 z matematyki - odpowiedzi i rozwiązania.

Czy matura zostanie unieważniona? Minister zabrał głos ws. przecieków
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Matura 2020 z języka polskiego rozpoczęła się w poniedziałek 8 czerwca o godzinie 9.00. Za nami już pierwsze kontrowersje - w sieci pokazano dowody na to, że mogło dojść do wycieku pytań egzaminacyjnych. RadioZET.pl ustaliło, że CKE zgłasza sprawę na policję.

W kwestii tej głos zabrał również minister edukacji, Dariusz Piontkowski.

Sprawę ewentualnego wycieku tematów maturalnych z języka polskiego przekazaliśmy policji. Jeżeli dojdzie do unieważnienia egzaminu, to tylko w tych miejscach, gdzie uczniowie mieli wcześniej dostęp do tematów

– powiedział.

Matura 2020 z języka polskiego może być unieważniona? Ministerstwo odpowiada

O możliwym wycieku tematów poinformował na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów. Jak podał, z danych Google Trends wynika, że ok. godz. 6.30 w sieci zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7.00 – dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela". Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim.

Zobacz także

Odnosząc się do tej sprawy w TVP Info, szef MEN oświadczył, że na razie nie wiadomo, czy faktycznie doszło do wycieku tematów.

Przekazaliśmy sprawę policji, żeby sprawdziła, czy ten trop to tylko dywagacje w Internecie czy rzeczywiście próba przemycenia tego, co było w arkuszach

 – stwierdził.

Zobacz także

Na pytanie, czy resort rozważa powtórzenie egzaminu, jeśli doniesienia o wycieku by się potwierdziłyby, Piontkowski odpowiedział, że na pewno nie będzie unieważnienia egzaminu w całej Polsce.

Jeżeli w ogóle, to miejscowo, w tych miejscach, gdzie mogła być jakaś grupa maturzystów, która mogła mieć wcześniej dostęp do tematów

– oświadczył minister.

Dodał, że powodem do unieważnienia egzaminu nie jest też majowa data, która pojawiła się na arkuszach. Wyjaśnił, że arkusze zostały przygotowane w marcu, zanim wybuchła epidemia i zanim zapadła decyzja o przesunięciu terminu matur z maja na czerwiec.

Zobacz także

Sesja główna pisemnych egzaminów maturalnych rozpoczęła się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. We wtorek rano przeprowadzony będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca.

RadioZET.pl/PAP/TVP Info