Zamknij

Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży? „Tak” mówi 2/3 pytanych Polaków

Redakcja
28.09.2018 13:37
aborcja
fot. Shutterstock

To najwyższy wynik w historii – podaje OKO.press. Aż 69% pytanych Polaków chce, żeby kobieta mogła samodzielnie decydować o przerwaniu ciąży do 12. tygodnia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W najnowszym sondażu IBRIS na zlecenie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji (28.09) Instytut zadał pytanie: czy kobieta powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o przerwaniu ciąży do 12. tygodnia jej trwania?

Aż 54% respondentów odpowiedziało zdecydowanie tak, a 15% – raczej tak.

Zobacz także

Najczęściej w ten sposób odpowiedziały osoby w wieku 40-59 lat, najrzadziej te w wieku 18-39 lat, czyli najmłodsze. „TAK” częściej mówiły też kobiety (71%) niż mężczyźni (66%).

Prawo do wolnego wyboru chętniej popierają osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym (74%), jak i te najmniej zarabiające (82%). Jak podaje OKO.press: „wynika to z faktu, że osoby te najczęściej ponoszą konsekwencje restrykcyjnego prawa: nie posiadają środków i możliwości, by dokonać aborcji w podziemiu lub za granicą”.

Wśród osób z wykształceniem wyższym „TAK” odpowiedziało 70% badanych. Tyle samo, co wśród osób zarabiających ponad 5000 zł netto.

W niedzielę 30 września ulicami Warszawy przejdzie marsz pro-choice pod hasłem: „Bez wstydu, bez lęku, bez strachu”. Początek o 17:00 przy rondzie Dmowskiego.

RadioZET.pl/OKO.press/JŚ