Zamknij

Najstarsza Polka obchodzi urodziny. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa

10.06.2021 19:39
Tekla Juniewicz najstarsza Polka
fot. Twitter/Marlena Maląg

Najstarsza Polka obchodzi urodziny. Życzenia urodzinowe dla mieszkającej w Gliwicach 115-letniej Tekli Juniewicz w imieniu szefa rządu przekazali minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Najstarsza obywatelka Polski - zamieszkała w Gliwicach Tekla Juniewicz - 10 czerwca skończyła 115 lat. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele rządu: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 

Najstarsza Polka obchodzi urodziny. "115 lat to wspaniały jubileusz"

- Mieliśmy zaszczyt z panem wojewodą złożyć w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego urodzinowe najstarszej Polsce – 115-latce, pani Tekli – powiedziała Maląg podczas briefingu prasowego w Ogrodzieńcu (woj. śląskie).-- Podczas spotkania solenizantka otrzymała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego – zaznaczył towarzyszący szefowej MRiPS wojewoda wieczorek.

Maląg opublikowała również w mediach społecznościowych zdjęcia z wizyty w domu pani Tekli. "115 lat - to wspaniały jubileusz, ale też opasły tom historii naszego kraju zapisany w pamięci Pani Tekli. Drugich 100 lat Pani Teklo! Dbajmy o naszych seniorów!" - napisała. 

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki Kluską, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki i z ciekawością chłonęła świat. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21, gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

Tekla Juniewicz z Gliwic - najstarsza obywatelka Polski

Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Na świat przyszły ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.). Pani Tekla przeżyła najstarszą córkę i swoich zięciów. W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina jeszcze w komplecie opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica.

Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Radziła sobie z codziennymi sprawami, paliła w piecu. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka. W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dr. Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Autentyczność wieku pani Tekli udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością. Dwa lata temu panią Teklę premier Mateusz Morawiecki odwiedził osobiście.

RadioZET.pl/PAP/Twitter