Zamknij

Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych i obowiązek szczepień. Jest projekt ustawy

Dominik Gołdyn
05.12.2021 11:16
Koronawirus
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Posłowie Lewicy ogłosili projekt ustawy wprowadzający obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych i obostrzenia dla osób niezaszczepionych. – To jest nasze pytanie, do rządu i do wszystkich innych, czy poprzecie nasze rozwiązania – powiedział w programie 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET Adrian Zandberg z Partii Razem. 

Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy, podczas konferencji swojego ugrupowania pod Sejmem zarzucał rządowi, że ten nie przygotował się do czwartej fali koronawirusa. Stwierdził też, że minister zdrowia Adam Niedzielski stracił wiarygodność dla pracowników ochrony zdrowia, a także, że nie znalazł czasu, aby podczas posiedzenia Sejmu, na którym odbyła się debata na temat COVID-19, spotkać się z parlamentarzystami.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apelował z kolei do rządu, premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy i ministra zdrowia o reakcję ws. pandemii. – Wnosimy projekt ustawy, jednoznaczny, taki, który uważamy, że pomoże Polkom i Polakom – zapowiedział. 

Obowiązek szczepień i obostrzenia dla niezaszczepionych

– Osoby dorosłe są zobowiązane do poddania się szczepieniom – mówił Czarzasty, przedstawiając założenia projektu, który Lewica złoży w poniedziałek w Sejmie. – Jeżeli będzie ktoś uchylał się od szczepień – uważamy, że powinien podlegać karze grzywny – podkreślał.

– Uważamy, że zakłady pracy i pracodawcy powinni mieć prawo do kontroli, kto jest zaszczepiony, kto jest niezaszczepiony. Uważamy, że nie powinien być ogłaszany lockdown, a zakłady pracy, w których są wszyscy wyszczepieni, powinny pracować – wymieniał dalej Czarzasty. – Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni: pracownicy opieki zdrowotnej i DPS-ów, szkół oraz żłobków – dodał.

Wicemarszałek Sejmu przypomniał, że obowiązek szczepień wprowadziła już Austria, a zastanawiają się nad nim także Niemcy. – Gruźlica, błonica, krztusiec, tężec, odra, świnka, dur brzuszny. To są choroby, które nie zabijają w tej chwili, bo ludzie są wyszczepieni – podkreślił Czarzasty.

Poseł Adrian Zandberg ocenił ponadto, że aby odzyskać kontrolę nad sytuacją w służbie zdrowia potrzebne są obowiązkowe szczepienia, paszporty covidowe i obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Polityk w programie 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET zadał pytanie rządowi i partiom opozycyjny, czy poprą propozycje Lewicy. 

Posłanka Anna Maria Żukowska przypomniała podczas spotkania z mediami, że czarna ospa dzięki obowiązkowym szczepieniom w latach 80. XX wieku została uznana za eradykowaną, a więc przestała istnieć. – To jest jedyna droga do wyeliminowania takich chorób – podkreśliła. – Gdyby nie wprowadzono w czasach Polski Ludowej tego szczepienia na ospę podczas epidemii w paru miastach, to choroba rozlałaby się na cały kraj. Gdyby nie wprowadzono szczepienia na krztusiec, to niemowlęta masowo umierałyby do dzisiaj – podsumowała.

RadioZET.pl/PAP

C