Zamknij

Nuncjatura nie przekaże sądowi akt dotyczących księdza oskarżonego o pedofilię

06.12.2021 15:41
Pedofilia w Kościele
fot. Karol Porwich/East News (ilustracyjne)

Jak dowiaduje się reporterka Radia ZET Danka Woźnicka, Nuncjatura Apostolska nie przekaże sądowi w Kaliszu kościelnych akt, dotyczących księdza oskarżonego o pedofilię. Hierarchowie odmówili również przekazania akt postępowania wobec biskupa, który tuszował tę sprawę i został za to ukarany przez Watykan.

Dokumenty są potrzebne w procesie cywilnym, w którym miliona złotych zadośćuczynienia domagają się od kościoła bracia, pokrzywdzeni przez księdza Arkadiusza H. Chodzi o bohaterów głośnego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Wcześniej kościelnych akt nie chciał wydać sądowi biskup kaliski Edward Janiak (zmarł we wrześniu tego roku).

Nuncjatura powołuje się na art. 24 Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych i twierdzi, że jej archiwa i dokumenty są "nienaruszalne w każdym czasie i niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują". Dotyczy to także kopii dokumentacji, które pozostały w diecezji.

Hierarchowie chronią akta ws. księdza oskarżonego o pedofilię

Nuncjatura informuje sąd w Kaliszu, że ten może teraz ubiegać się o kościelne akta w trybie międzynarodowej pomocy prawnej.

- To kolejny etap zabawy w chowanego, zupełny brak szacunku dla ofiar pedofilii - komentuje odpowiedź Nuncjatury Apostolskiej adwokat pokrzywdzonych Artur Nowak. Jego zdaniem występowanie o kościelne akta w trybie pomocy międzynarodowej zajmie sądowi lata.

RadioZET.pl

C