Zamknij

Politycy żegnają Adamowicza. Wzruszający wpis Tuska: Żegnaj, Przyjacielu

Redakcja
14.01.2019 15:33
Paweł Adamowicz
fot. PAP

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformował o tym w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Prezydenta Gdańska w mediach społecznościowych pożegnali premier, prezydent, Donald Tusk oraz przedstawiciele wszystkich partii politycznych w kraju. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie był operowany. Zmarł w poniedziałek po południu

„Wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuję się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata” – podkreślił Kaczyński, cytowany przez rzeczniczkę partii.

„Łączę się w żalu i modlitwie z najbliższym prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jego przyjaciółmi i wszystkimi ludźmi dobrej woli; wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból; nie wolno nam się tym pogodzić” – napisał Andrzej Duda. 

„Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

„Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, człowiek Solidarności i wolności, Europejczyk, mój dobry przyjaciel, został zamordowany. Niech spoczywa w pokoju” – napisał szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze na oficjalnym koncie przewodniczącego Rady.

„Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu” – napisał Donald Tusk kilka minut wcześniej na swoim prywatnym koncie na Twitterze. 

W związku ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza przewodniczący Donald Tusk udaje się do Gdańska – poinformował PAP członek gabinetu szefa Rady Europejskiej, były rzecznik rządu Paweł Graś.

„Nie ma słów. Jest tylko ogromny smutek i zaduma. Nasze myśli z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi Pana Prezydenta Adamowicza” – napisał prezydent Warszawy. 

Atak na Pawła Adamowicza 

W niedzielę wieczorem podczas finału WOŚP w Gdańsku Stefan W. wszedł na scenę i trzykrotnie ugodził nożem prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Po ataku krzyczał: „Nazywam się Stefan. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz”.

RadioZET.pl/PAP/DG 

C