Zamknij

Jednorazowe pobicie to nie przemoc. Kontrowersyjny projekt ustawy wróci do ministerstwa

Redakcja
02.01.2019 10:52
przemoc w rodzinie
fot. shutterstock.com

„Niebieska Karta” tylko za zgodą ofiary i zawężenie definicji przemocy domowej – to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Propozycje rządu budzą kontrowersje.

Ostatniego dnia 2017 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wnioskodawcą nowelizacji jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zgodnie z propozycją zmienić miałaby się nazwa "ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie" na "ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej". Ale najważniejsze i budzące największe kontrowersje zmiany to te dotyczące definicji ofiary przemocy i zakładania "Niebieskiej Karty".

Jeśli ustawa wejdzie w życie, przemoc będzie rozumiana wyłącznie jako "powtarzające się" pobicie. Aktualnie za przemoc uważa się również jednorazowy akt agresji.

Zobacz także

Wątpliwości komentatorów budzi też zakładanie „Niebieskiej Karty”, czyli wszczęcia procedury monitorowania rodziny przez policję i pracowników socjalnych. Według nowych przepisów „Niebieska Karta” miałaby być zakładana tylko za zgodą ofiary. Ta obecnie nie jest wymagana, a procedura jest wprowadzana automatycznie.

Jednorazowe pobicie bez interwencji specjalistów

Zarówno eksperci jak i internauci nie zostawiają na projekcie suchej nitki. - To projekt mocno ideologiczny i chyba nawet specjalnie nikt tego nie ukrywa – komentuje w rozmowie z „Wyboczą” Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

- Wszyscy specjaliści wiedzą, że za jednorazowymi aktami zazwyczaj kryje się coś więcej. (…) Po zmianach żadna wczesna interwencja specjalistów w przemocowych rodzinach nie będzie możliwa - dodaje.

Oburzenie wśród internautów wywołał też m.in. zapis, zgodnie z którym, sprawca przemocy miałby dostęp do dokumentacji na swój temat. „Może jeszcze będą mu wysyłać mailem aktualizacje?”, „Nie wierzę w to, co czytam” – to tylko niektóre z komentarzy.

Zobacz także

Mateusz Morawiecki wycofuje projekt

Po godzinie 11 premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze o wycofaniu projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Projekt ma teraz wrócić do ministerstwa.

Zagłosuj

Czy jednorazowe pobicie powinno być rozumiane jako przemoc domowa?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/MK