Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Narodowcy i Korwin-Mikke łączą siły. Będzie wspólna lista do europarlamentu. „Do diabła z Unią”

06.12.2018 13:41
xxx wiadomosci

– Ruch Narodowy i partia Wolność utworzyły „eurosceptyczną” koalicję w wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformowali w czwartek prezesi RN i Wolności: Robert Winnicki i Janusz Korwin-Mikke. „Mamy jeden wspólny punkt programowy: »do diabła z UE«” – oświadczył Korwin-Mikke.

Koalicja fot. PAP

Winnicki powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że koalicja Ruchu Narodowego i Wolności będzie startowała w wyborach do europarlamentu w maju 2019 roku z jednoznacznie eurosceptycznym przekazem. „Będzie jedna, eurosceptyczna lista do Parlamentu Europejskiego, lista licząca się, która jest cały czas otwarta” – dodał.

Korwin-Mikke oświadczył: „Mamy tylko jeden wspólny punkt (programowy), za to silny – »do diabła z Unią« (Europejską). Narodowcy mają program na Polexit, my mamy program na rozwalenie Unii Europejskiej”.

Winnicki zapowiedział, że przedstawiciele koalicji będą rozmawiali ze środowiskami patriotycznymi, niepodległościowym, narodowymi i wolnościowymi o utworzeniu jak najszerszego frontu przeciwko „dyktatowi Brukseli”. „Unia Europejska i Bruksela nie może dyktować (nam), jak ma wyglądać życie, prawo, jak ma wyglądać sytuacja w Polsce” – ocenił prezes RN.

Na pytanie dziennikarzy o współpracę koalicji z innymi środowiskami Korwin-Mikke wspomniał o pośle Marku Jakubiaku (niezrz., wcześniej Kukiz'15). „Jakubiak powiedział, że się cieszy, iż będę startował z Mazowsza z numerem jeden, to ja to miejsce odstąpię panu Jakubiakowi” – zadeklarował Korwin-Mikke.

– Jeśli tylko osoby, postacie, ruchy, środowiska, podpisujące się pod postulatem walki o suwerenność, przeciwko dyktatowi Brukseli, zechcą się dołączyć, to oczywiście – tak – jesteśmy otwarci, będziemy takie rozmowy prowadzili – powiedział Winnicki. Jak dodał, celem koalicji jest jedna „jak najsilniejsza, eurosceptyczna, lista do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku”.

Na uwagę dziennikarza, że z sondaży wynika, iż większość Polaków nie chce wyjścia Polski z UE, Korwin-Mikke odparł: „Większość na ogół nie ma racji”. Prezes RN zwrócił natomiast uwagę, że koalicja „nie likwiduje odrębności obu ugrupowań”. „Jak najbardziej zachowujemy swoje struktury, swoją tożsamość, to jest współpraca ściśle wyborcza” – dodał.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń