Zamknij

Strajk egzaminatorów WORD. W niektórych ośrodkach odwołano egzaminy

04.07.2022 12:05
Strajk WORD
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

W poniedziałek rozpoczęła się ogólnopolska akcja protestacyjna egzaminatorów WORD. Domagają się m.in. zmiany systemu egzaminowania oraz podwyżek. W niektórych ośrodkach już odwołano egzaminy.

Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z całej Polski poinformowali, że od poniedziałku rozpoczynają akcję protestacyjną. Oznacza to ograniczenie liczby egzaminów na prawo jazdy wszystkich kategorii. W niektórych ośrodkach egzaminy nie będą przeprowadzane wcale. 

Egzaminatorzy domagają się od Ministerstwa Infrastruktury szeregu zmian dotyczących swojej pracy i zasad przeprowadzania egzaminów. Chcą mieć większą autonomię w ocenie kandydatów, bo ich zdaniem obowiązujące przepisy wymuszają automatyzm w ocenie kandydata oraz postulują reformę systemu w taki sposób, aby podniósł się poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Strajk WORD. Egzaminatorzy chcą zmiany systemu

Z powodu strajku w poniedziałek odwołane zostały egzaminy m.in. w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jak ustaliło Radio Gdańsk w Gdyni nie przyszedł ani jeden spośród czterech egzaminatorów na porannej zmianie. Natomiast w Gdańsku do pracy stawiło się dwóch z ośmiu pracowników. Pozostali przesłali zwolnienia lekarskie. Protest odbywa się też w Krośnie. Jak podał portal Krosno112.pl w tamtejszym ośrodku z 21 egzaminatorów w pracy pojawiły się tylko trzy osoby. Strajk zapowiedziano również w Rzeszowie.

Oto treść postulatów egzaminatorów, które przesłano portalowi RadioZET.pl: 

  • uzyskanie przez egzaminatorów pełnej niezależności i obiektywności decyzyjnej w zakresie wyniku egzaminu;
  • konieczność zmiany systemu egzaminowania w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • zmiana systemu i poziomu wynagradzania osób realizujących zadania w zakresie zawodu egzaminatora;
  • konieczność zmiany systemu koordynacji i komunikacji w ramach wymiany informacji, oceny sytuacji i procedowania zmian w procesie legislacyjnym pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktury.

We wtorek do protestu mają dołączyć kolejne ośrodki egzaminacyjne. Akcja ma potrwać cały tydzień.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Radio Gdańsk/112Krosno.pl

C