Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Stanisław Moniuszko będzie patronem Dworca Centralnego

29.12.2018 11:48
xxx wiadomosci

Dworzec Centralny w Warszawie będzie nosił imię Stanisława Moniuszki. Uroczystość nadania patrona zaplanowano na 5 stycznia. Rok 2019 został ogłoszony przez Senat rokiem słynnego polskiego kompozytora.

Warszawa. Stanisław Moniuszko będzie patronem Dworca Centralnego fot. Sviatoslav Khimin/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podało radio RDC, z inicjatywą nadania imienia Moniuszki największemu dworcowi kolejowemu w Polsce wystąpiło przed czterema laty Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Propagatorem pomysłu był słynny dyrygent Mieczysław Nowakowski, który zmarł niemal dwa lata temu.

Inicjatywę poparł prezes spółki PKP S.A. (właściciel Dworca Centralnego) Krzysztof Mamiński. Uroczystość nadania imienia ma się odbyć 5 stycznia przyszłego roku, kiedy zainaugurowany zostanie Rok Moniuszki.

Oddany do użytku w 1975 roku Dworzec Centralny nie miał dotąd patrona.

W ten sposób Warszawa stanie się pierwszą stolicą na świecie, której dwa najważniejsze porty komunikacyjne będą nazwane na część słynnych kompozytorów. W 2001 roku lotnisku na Okęciu nadano imię Fryderyka Chopina.

Żyjący w latach 1817-92 Stanisław Moniuszko należy do najbardziej znanych polskich kompozytorów i dyrygentów. Uważany za twórcę polskiej opery narodowej i najwybitniejszego po Chopinie przedstawiciela stylu narodowego w muzyce polskiej. 

Moiniuszko znany jest przede wszystkim z oper "Halki" i "Strasznego dworu".

RadioZET.pl/RDC/PTD 

Oceń